En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

İNSANİ DEĞİŞİM, TEKNOLOJİK DEĞİŞİMİN ÖNÜNE GEÇMELİ…

 

İNSANİ DEĞİŞİM, TEKNOLOJİK   DEĞİŞİMİN ÖNÜNE GEÇMELİ…
                                                       Atıf ÖZGEN (*)
        Değerli okuyucularım, teknolojik değişimin tüm hızıyla sürdüğü bir çağda yaşıyoruz. Bırakınız, geçen bir asrı,  son on veya yirmi yıl içinde teknolojik alanda meydana gelen değişimler insan yaşamını önemli ölçüde etkiledi.
       Değişim, günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası. Her şey değişime tabi. Geçen sürede bilimin yol gösterdiği her alanda yapılan çalışmalar teknolojik değişimi de beraberinde getirdi.
      Eğitim, ekonomi, siyaset ve sosyal yaşamda görülen değişimler, teknolojinin getirdiği olanaklar sayesinde tüm insanlara ulaştırılabiliyor.
     Eğitimde teknolojik olanaklar, bir dönem sadece okullarda öğrenilebilen bilgileri tüm insanlığın hizmetine sunabiliyor.
     Ekonomi alanında görülen değişimler sonucu dünya iyice küçüldü. Ülkeler arası ithalat ve ihracat işlemleri geçmişe göre çok kısa sürede gerçekleşebiliyor. Hava ve kara yolu taşımacılığı ile dünyanın bir yerinden başka bir yerine mal sevkiyatı uzun denilmeyecek bir sürede yapılabiliyor.
     Sağlıktaki teknolojik değişim sonucu ile insanın sağlıklı ve kaliteli yaşama ulaşması ve amansız hastalıkların önüne geçilmesi yolunda önemli adımlar atıldı. Tarihin bir döneminde, yaygın ölümlere yol açan veba, kolera ve verem gibi salgın hastalıklar artık pek görülmüyor.
     Özellikle bilgisayar teknolojisi ile hasta ve hastalıkların takibi, elektronik iletişim sonucu e-sağlık, e-reçete sistemiyle sağlık kurumları ile en kısa sürede bağlantı kurabiliyoruz.
    Aynı şekilde bilgisayarın sağladığı yöntemle e-devlet sitesine girerek resmi kurumlardaki işlemlerimizin ne durumda olduğunu ve çözüm için atılması zorunlu adımları sorgulayabiliyoruz.
TEKNOLOJİK DEĞİŞİM İLE GELECEĞE YÖNELİK TASARIMLAR PLANLANIYOR
    Geleceğe yönelik teknolojik tasarımların, insan yaşamı üzerinde getirebileceği etkiler şimdiden tartışılıyor. Tartışılan konulardan biride teknolojinin insan yerine geçip geçemiyeceği.
    Bilgisayar teknolojisi konusunda çalışma yapan araştırmacılar, bilgisayar ekranlarının empatiyi öldürdüğünü ifade ediyor.
   ‘’ Çocukların sağlık ve mutluluğunu amaçlayan conneetssafely.org adlı siteden Anne Collier, The New York Times’e ‘ Ne kadar küfür filtresi kullansanız da çocuklar bir çaresini mutlak buluyor. Gerçekten de insan faktörü gibisi yok, diyor,, ( SABAH, The New York Times, 06.03.2011, S.1)
     Teknoloji alanında 2015 yılı için planlanan tasarımlar değişik boyutlarıyla konuşuluyor. Bu tasarımlardan bir kaçını sıralayalım:
·         Pittsburg’taki Carnegie Mellon Üniversitesinde, kısmen General Motors tarafından finans edilen bir otomatik sürüş araştırması projesi yürütülüyor. Yani, yakın bir gelecek için insansız uzay aracı gibi , sürücüsüz arabalar tasarlanıyor.
 
·         İnternetteki bilgi hazinesindeki verilerle, salgın hastalıklar, ekonomik krizler ve insan davranışının sosyolojik kuralları tahmin edilebilecek.
 
·         Akıllı telefonlar yeni bir boyut kazanacak. Cep telefonu ile alışveriş yapılacak, gözümüzü veya  sesimizi kullanarak cep telefonunu daha kolay kullanabileceğiz. 
 
·         Bilgisayarlar son on yılda bin kat hızlandı ve bilgi saklama kapasiteleri 10 bin kata kadar çıktı. Yeni Süper bilgisayarlarla bilim insanlarının yerini araştırma grupları almak suretiyle biyo bilişim yazılımları gerçekleştirilecek, insan kromozomlarını oluşturan 30 bine kadar gene ait etkileşimlerin otomatik haritası çıkarılacak.( The New York Times, 08.05.2011, S.7)
 
·         Tüketicilerin, online alışveriş siteleriyle işbirliği yapıp toptan satın alma avantajından yararlanabilecek.
 
·         Üç boyutlu vücut tarama tekniği ile alışveriş yapan kişinin vücudu gözlemlenip, kişinin ihtiyacına göre kıyafet alışveriş yapabilmesinde bu teknik kullanılabilecek.
 
Kısaca teknolojideki yeni gelişmeler dünyayı tek bir şehir haline dönüştürebilecek. Nitekim; Kore’nin başkenti Seul de 2015 de dünyanın ilk e-şehri olma yolundaki çabalarını bütün hızıyla sürdürüyor.
İNSANİ DEĞİŞİM TEKNOLOJİK DEĞİŞİMİN NERESİNDE OLMALI?
     Sevgili okuyucularım, teknolojik değişimin olumlu yansımaları ile sağlıkta kaliteli yaşama, eğitimde ufkumuzu genişleten çalışmalara, ekonomide daha rahat ve konforlu bir ortama ulaşabileceğiz.
     Ancak; unutmamalıyız ki teknolojik değişimin odağında da insan vardır. Bu nedenle iyi, olgun, ve topluma yararlı, çevresine zarar vermeyen insan yetişebilmesi için insani değişim teknolojik değişimin önünde olmalıdır.  Cenabı Allah, insanı değerli bir varlık ‘eşref-i mahlukat, olarak yaratmıştır. Teknolojik değişimi sağlayan olanaklar insanın emrine verilmiştir.
     Günümüzde insanı ayakta tutan temel denge, insanın sahip olduğu değerlerdir. Sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, merhamet gibi değerlerin yaşanmadığı bir ortamın kısa sürede kavga ve şiddete yol açtığını her gün medyadan okuyup izleyebilmekteyiz.
     Teknolojik değişimle ilgili temel ölçütler olmasına karşın, bireydeki insani değerlerin uygulanabilirliğini gösteren bir fiziki cihaza sahip değiliz. Bireylerin sevgi, saygı, hürmet, merhamet ve benzeri değerlerini ölçen bir cihaz henüz keşfedilmedi.
     Geçmiş dönemlerde Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli gibi davranışlarıyla insanlığın timsali olan değerlere sahip iken şimdi bunların benzerlerini bulmada sıkıntı çekiyoruz.
    İnsanların çektiği sıkıntılar medyaya oldukça üzüntü verici şekilde yansıyor. Sabredememek, beklemeye tahammülsüzlük, hoşgörüden uzak davranışlar ve merhametten uzak bir yaklaşım insanlığa çok şey kaybettiriyor.
 
         Bu nedenlerden ötürü, teknolojik değişimin odağına insani değişimi yerleştirip, öncelikle insanı doğasına aykırı davranışlardan uzaklaştıracak, insana insanlığını hatırlatacak nerede ve hangi makamda olursa olsun insan gibi yaşamayı kaim kılacak bir yapılanmaya insanlığın gereksinimi vardır.
       Teknoloji alanındaki değişimlerin insan için yapıldığında şüphe yoktur. Ancak; bu değişimlerdeki kurgu insanın yücelmesini ve olgunlaşmasını hedef alırsa insanın bu değişimlerden istifadesi daha çok olacaktır.
(*) İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi
        aozgen@sgk.gov.tr
 
  
   

 Okunma Sayısı : 775

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 153929

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.