En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

KİTAP!..

Kitap, okumak amacıyla kitaplıkta, kitapçıda, kütüphanede veya evlerimizde muhafaza ettiğimiz ve değer verdiğimiz bir nesnedir.

Kitap ve okumak birbirini tamamlayan çok önemli iki kelimedir.

Bir kitap okunmadığı sürece, sadece rafları süsleyen anlamsız bir nesne olmaktan öteye gidemez!

Ancak okuma aşkıdır ki; bizleri kitap sevgisine yönelten bir tutkunun içine çekebilir.

Ne yazık ki ülke olarak binde bir düzeyinde kalan okuma oranı ile dünya genelinde ve Avrupa ülkeleri arasında çok gerilerde kendimize yer bulabiliyoruz.

UNESCO verilerine göre, ülkemiz 2017 yılı değerlendirmelerine göre kitap okuma oranı açısından 86ncı sırada yer almıştı.

Avrupa İstatistik Kurumu ( Eurostat) verilerine göre de Türkiye, Avrupa’da günde ortalama 7 dakika kitap okuma alışkanlığı ile bazı Avrupa ülkelerinin önünde bulunmaktaydı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) verileri de günde kişi başına kitap okumak için ayrılan sürenin 1 dakika olduğu gerçeğiyle yüzleşmemizi sağladı.

Aynı TÜİK verilerine göre Türk insanı günde televizyon izlemeye 6 saatini, internet ortamında dolaşmaya da 3 saatini ayırmaktadır.

TÜİK verilerinin ortaya koyduğu bir başka gerçek, ülkemizde kitabın ihtiyaç listemizin 235nci sırasında yer almış olmasıdır.

Veriler böyle olunca insanlarımızın kütüphanelere, kitap fuarlarına ve kitapçılara zaman ayırmamasının arkasında yatan gerçek su yüzüne çıkmış bulunuyor.

Kitap okumak bir sevginin tezahürüdür aslında… Bu sevgi küçük yaşta edinilirse ömür boyu sürer.

Kitap okuma alışkanlığının edinilmesinde evde anne ve babanın, okullarda öğretmenlerin öncü rol üslenmesinin önemi büyüktür.

Sevgili okurlarım, geçmişi anımsıyorum da yıllar önce henüz öğrenci iken Kayseri’de Şehit Nazım İlkokulumuzun küçük kütüphanesi önünde ödünç kitap almak için sıraya girerdik. Rahmetli öğretmenimiz Halide Taşçıoğlu, hafta içinde çoğu kez son dersi kitap okumaya ayırırdı. Bir arkadaşımızın okuduğu diğerlerinin sessizce dinlediği kitaplar arasında Pollyanna  ilk sırada yer alıyordu.

Pollyanna bize yaşamın güzel yanlarını, sevinçlerin paylaşıldıkça çoğaldığını, üzüntülerin ise paylaşıldıkça azaldığı gerçeğini öğretti.

Okulumuzda hafta başında sınıf öğretmenimizce dağıtılan dergi, ders kitabı yanında takviye olarak verilen ve öğrencilere okuma tutkusu aşılayan bir içeriğe sahipti. Bu nedenle dergi dağıtım günlerini heyecanla beklerdik.

Aradan geçen uzun yıllar sonrası yetişkin bir birey olarak bazı gençlerimizin okuma tutkusu yerine zararlı alışkanlıkların peşinden gitmesini üzüntü ile izliyorum.

Kitap, zamanımızı değerlendirmenin en etkili yöntemlerinden biridir.

Kitap, okuma zevkimizi geliştiren harika bir nesnedir.

Kitap, bilgi dağarcığımıza yenilerini ekleyen ve bizi yaşamın basamaklarına tırmandıran gerçek bir dosttur.

Okuduğumuz her hikaye veya romanın içindeki kahramanlar ile birlikte gizemli bir yolculuğa çıkarız.

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın adıyla okunan, biz insanları dünya ve ahiret gerçeği ile yüzleştiren çok değerli bir kitaptır.

Kitap, gerçek dostlar ve arkadaşlar arasında birbirimize verebileceğimiz en güzel armağandır.

Kitap okuma alışkanlığı edinen bir birey, kendini ömür boyu sıkılmaktan kurtaracak çok değerli bir dosta sahip olmuş demektir.

Türk ve dünya klasik eserleri arasında yer alan kitaplar, okuma tutkumuzu üst düzeye çıkarmaya katkıda bulunan kitaplardır.

Kısaca kitap, dünyaya açılan içinde değerli bir hazine barındıran bir penceredir. Bazı kitapların böyle değerli bir hazineyi içinde barındırmaması, kitaplar konusunda seçici olmamızı gerekli kılar.

Geçmiş yıllarda ülkemizde zaman zaman bazı kitapların yasaklama yoluna gidilmesi, ancak darbeci bir anlayış ve yönetim tarzının tezahürü olarak ortaya çıkmıştır.

İnsan ve insanlık açısından zararlı içeriğe sahip olan kitaplar, fikri ve vicdanı hür bireyler üzerinde olumsuz etki yapamaz!

Ünlü Alman edebiyatçı ve politikacı Johann Wolfgane Goethe’ye ( 1749-1832 ) göre; ‘ İçinde iyi yanı bulunmayacak kadar kötü kitap yoktur.,

Okuduğumuz her kitap, bize bilgi dağarcığımızı artırmanın yanında ufkumuzu da genişletebilmelidir.

Bu gerçeği 18nci Yüzyılda yaşamış İngiliz şair Alexander Pope (1688-1744) şöyle ifade eder:

‘ Okuduğunuz eser sizi fikren yükseltip içinizi iyi duygularla doldurmalıdır.,

Kendimizi mutlu hissetmenin bir yolu da kitap okuma alışkanlığı edinmekten geçmektedir. İngiliz matematikçi ve gökbilimci Sör John Frederich Herschel’de kitap okuma aşkı ve mutluluk arasında şöyle bir ilişki kuruyor:

Bir insana okuma aşkı ve onu tatmin edecek kitap verin; emin olun ki bu insan mutlu olacaktır.,

Kitap, insanı sıkıntıdan kurtaran, zamanını en iyi şekilde değerlendiren ve mutlu kılan anlamlı bir nesnedir.

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler sonucu, elektronik ortamda da kitaplara ulaşabiliyoruz.

Sanal ortamda kitap indirmeyi sağlayan uygulamalarla, indirdiğimiz kitapların içeriği hakkında bilgi edinebiliyoruz.

Sonuçta kendimizi fikren geliştirmemiz, bilimin açtığı yoldan ilerlememiz ve geleceğe doğru emin adımlarla yürümemiz, kitap okuma alışkanlığını kendimize rehber edinmekle mümkündür.

Yazımızı Romalı şair Publius Ovidius’un ( M.Ö: 43, M.S: 17) şu sözüyle tamamlayalım:

Yetişen gençleri kitaplarla beslemeyen uluslar yıkılmaya mahkumdurlar.,

(*) İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

e-mail: ozgenatif@gmail.com


 Okunma Sayısı : 456

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 283263

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.