English
Etkinlikler
Basından Seçmeler
Medyada İDD
Makale ve Şiir
Sponsorlar
Banka Hesaplar?></a></td>
	</tr>	
	<tr>
		<td align= Video Galeri
Resim Galerisi
Konuk Defteri
Linkler
İletişim
Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
Makale ve Şiirler
İnsan Ziyandadır!
26.08.2010 - 16:14

İnsan Ziyandadır!

 

Üç kısa sure Kur’an’ın üç konudaki bir nevi deklarasyonudur.

 

İhlas “tevhid”i, Asr “insan”ı, Kevser ise “Kur’an”ı veya “hikmet”i idrâklere sunar.

Mehmet Akif’in yalnızca bu sure inseydi insanlık için yeterdi dediği Asr suresi, Kur’an’ın özeti mâhiyetindedir.

 

Zaman, insan ve hüsran kavramlarının yan yana geldiği ilk ayetlerde, yemin ederek Yaratıcı insanın ziyanda olduğunu beyan eder. Hüsran ve hasret kelimelerinin aynı kökten geliyor olması mânidardır. Hasret varlığı olan insan, eksiğini fark etmediği sürece arayışları hep devam edecek, hüsranı ve hasreti iç içe yaşayacaktır.

 

İnsan bağ kuran, ünsiyet oluşturan bir varlıktır. Yine kelimenin kökeninden olsa gerek, nisyan yani unutan bir varlıktır.

Ruhlar âleminde Rabbine verdiği söze sadık kalmaz, unutur. Getirdiği tekbirdeki “tanıklığını”, inandığı kitabındaki kendine yüklenen “halifeliğini/sorumluluğunu” unutur.

 

Doğasına konulmuş bağlanma duygusunu mal, mülk, şan, şöhret, makam, mevki, evlat, eş, sevgili vb. üzerinden kendini bağımlı kıldığını fark etmez, onları mutlaklaştırır,  Mutlak olana yönelmeyi unutur. Kendi ile hakikat arasındaki bu perdeler onu o kadar oyalar ki kendini unutturur. Çokluk, biriktirmek, böbürlenmek meşguliyeti, Kuran’ın uyarış çığlıklarını duyurmaz yine Kur’an’ın ifadesiyle bir gün kabre konulacağını aklına getirmez.

 

 

Bundan dolayı olmalı ki zamana yemin ederek  Yüce Allah  “insan muhakkak ziyandadır” buyuruyor. İnsan vahyi dışlayıp kendini kendine yeterli gördüğü sürece kendini putlaştıracak, hakikatten uzaklaşacaktır. Hakikatten uzaklaştıkça ömrü zarar ve ziyanla heba olacaktır. Şu şartlarla bundan kurtulabileceğimizi açıklıyor sure:

 

“İman edenler, iyi ve güzel amel/iş işleyenler, birbirlerine Hakkı ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır”. Bir sonraki yazılarımızda bu kavramları ele alacağız.

 

İman insanının vasıflarını ortaya koyan bu ayetler, iman ve doğruluk üzere inananların birleşmeleri gereğini ortaya koymaktadır.

Huzurla ve huzurda kalınız.

Bu yazıyı : 1985 kişi okudu.
Bu yazıyı Paylaş
Digg Sphinn del.icio.us Facebook Mixx Google Blogosphere News blogtercimlap Blue Dot Bumpzee dzone Fark Fleck Furl Gwar Live Ma.gnolia N4G NewsVine Scoopeo SphereIt Spurl StumbleUpon Technorati TwitThis YahooMyWeb
Arkadaşına Gönder  Yazdır
BANKA HESABLARI   |  Duyurular   |  Ana Sayfa   |  Konuk Defteri   |  İletişim
İnsani Değerler Derneği | ANKARA | 0312 287 04 55
Nasuh Akar Mah. Ziyabey Caddesi 1400.( 22.eski) sokak No:16/1 Balgat ANKARA     Tel: 0312 287 04 55- 0312 285 76 72?b>Faks: 0312 287 04 55  E-Posta: bilgi@insanidegerler.org
Ziyaretçiler? Online: 1 Bugün: 258 Toplam: 133307

TeknoDEVA Web Design