English
Etkinlikler
Basından Seçmeler
Medyada İDD
Makale ve Şiir
Sponsorlar
Banka Hesaplar?></a></td>
	</tr>	
	<tr>
		<td align= Video Galeri
Resim Galerisi
Konuk Defteri
Linkler
İletişim
Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
Basından Seçmeler
İnsanlığa Çağrı: “İNSANİ DEĞERLER DERNEĞİ”
07.03.2010 - 15:49

İnsanlığa Çağrı: “İNSANİ DEĞERLER DERNEĞİ”

Ali SEDAT

Günümüzde insanlığın sevgi ve barış arayışı, tüm zamanlardan daha fazladır. Çok şey istemiyoruz. Sade ve sadece sevgi ve barış üzerine kurulmuş huzurlu bir hayat istiyoruz. Gelmiş geçmiş tüm medeniyetler de bu ideal ve iddianın sahibi oldular. Tarihin günümüzdeki diliminde de “Batı Medeniyeti” bu iddia ile kuruldu. Batı medeniyeti bu yönüyle şu soruya cevap vermek durumundadır: Bu medeniyetin mensupları sevgi ve barış içinde bir hayat sürdürebilmekte midir?

Üç büyük dinin ortak atası olan Hz. İbrahim ve onun temsil ettiği aşkın değerler Nemrut tarafından ateşe verilmek istendi. Ateş bile Nemrut’a direndi. Yakıcılık özelliği yerini koruyuculuğa bıraktı. Günümüz dünyasında da “İnsani Değerler” adeta ateşe verilmektedir. İnsanı ortadan kaldırmanın kestirme yolu olarak ona ait aşkın değerler değersizleştirilmeye çalışılıyor. Bu gidişe dur diyecek ve kendini bu ateşin içine atacak Hz. İbrahim’in azmine, aşkına sahip İbrahimîler bekler durur yeryüzü. Gün birlik ve dirlik günüdür. Gün bir olma, diri olma günüdür.

Hani bir darbı mesel vardır. Karıncaya sormuşlar: “Nereye gidiyorsun?” O da cevap vermiş: “Hz. İbrahim’e su taşımaya…” Alay etmişler onunla: “Bu adımlarla sen gidinceye kadar O çoktan ateşe atılmış olur.” Karınca da karınca ve kararınca yüreği ile: “Safım belli olsun” demiş. İnsani değerler yanıyor ve karınca yüreklerden su bekliyor. Ankara’da görüşleri, bakışları, duyuşları, hatta inanışları farklı olsa da birkaç yüz gönüllü yürek ortak akılda ve insanı insan yapan değerlerde buluşarak küçük ama niyeti büyük bir adım attılar: İNSANİ DEĞERLER DERNEĞİ.

Bu satırların sahibinin de içinde bulunduğu bu hareketin akıbetini hayra vesile kılmak hepimizin sorumluluğundadır. Her birimiz önce kendi nefsimizi insani değerlerle buluşturma ve insani arınmışlığımıza vesile kılmak için bile bu hareketin bir yerinde olmamız gerektiğine inananlardanım. İdeali yüce olan bütün sivil hareketler tarihteki yerini hep almışlar ve anılmışlardır. Hayır üretmek, paylaşmak ve yaşamak gibi ideallerin adı oldu: İNSANİ DEĞERLER DERNEĞİ.

İnsani Değerler Derneği, Mart 2009 soğuğunda sıcak bir ortamda resmi açılışını Meclis Başkanı Köksal Toptan’ın da katılımı ile yaptı. Ekim 2009’da ise ilk Genel Kurulunu gerçekleştirerek faaliyetlerine başladı. Kısa sürede kendi içinde on iki çalışma kurulu çalışmalarına hız verdi. Şubat 2010’da da Dedeman Otel’de 1. Yüksek İstişare Kurulu Toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantıya yaklaşık yüze yakın birçok siyasi parti temsilcisi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bilim adamları ve Türkiye’nin kanaat önderleri katıldı. İnsani değerlerin daha etkin biçimde insanlığın ortak beklentilerine cevap verebilmesinin yol ve yöntemleri ele alındı. Hedeflerinden biri ise Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş bir sivil toplum örgütü olmaktır.

Adı güzel, kendi güzel bir hareket: İNSANİ DEĞERLER DERNEĞİ (www.insanidegerler.org). Bu insanlık hareketini elimizin ve dilimizin yettiğince desteklemek, yaygınlaştırmak, yaşamak ve yaşatmak için herbirimizin mutlaka yapabilecek katkıları vardır. İnsanlık için gelin hayırlı bir iş yapalım. Çocuklarımıza sevgi ve barış dolu bir dünya bırakalım. İnsanlığın kaderine ve tarihine insani bir not düşelim: İNSAN DEĞERLİDİR.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Abdülkadir Güllü Beyin şu dizelerini okurken neye talip olduğumuzu bir kez düşünmenizi rica ederim:

Kulak ver insanı ahsen yapan değere
Bayraklaştır onu sahip çık, dik her yere
Çıkış yolu budur, hata yapma bin kere
Barışın kendisidir insani değerler…

Karanlığa meydan oku sen de bir mumla
Çözümün parçası ol, yaşama sorunla
Gecelerin bile aydınlanır onunla
Dünyamıza ışıktır insani değerler…

Çığır açan iyi yolda daima yaşar
Miskinlik, tembellik, atak insandan kaçar
Her kim ki hayatta kalır biçare, naçar
Kurtuluşun yoludur insani değerler…

Seni yüce yapan değerleri unutma
Hep Haktan yana ol sakın haksızı tutma
Gel dost! Bal ve şifa varken zehiri yutma
Derdimize ilaçtır insani değerler…

 
7 Mart 2010 - 09:03:24
Bu yazıyı : 2740 kişi okudu.
Bu yazıyı Paylaş
Digg Sphinn del.icio.us Facebook Mixx Google Blogosphere News blogtercimlap Blue Dot Bumpzee dzone Fark Fleck Furl Gwar Live Ma.gnolia N4G NewsVine Scoopeo SphereIt Spurl StumbleUpon Technorati TwitThis YahooMyWeb
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz \ Takma İsim*
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

BANKA HESABLARI   |  Duyurular   |  Ana Sayfa   |  Konuk Defteri   |  İletişim
İnsani Değerler Derneği | ANKARA | 0312 287 04 55
Nasuh Akar Mah. Ziyabey Caddesi 1400.( 22.eski) sokak No:16/1 Balgat ANKARA     Tel: 0312 287 04 55- 0312 285 76 72?b>Faks: 0312 287 04 55  E-Posta: bilgi@insanidegerler.org
Ziyaretçiler? Online: 1 Bugün: 258 Toplam: 133307

TeknoDEVA Web Design