English
Etkinlikler
Basından Seçmeler
Medyada İDD
Makale ve Şiir
Sponsorlar
Banka Hesaplar?></a></td>
	</tr>	
	<tr>
		<td align= Video Galeri
Resim Galerisi
Konuk Defteri
Linkler
İletişim
Aktif anket yok !
  Diğer Anketler
Konferans: Araştırmacı Yazar Atıf ÖZGEN - ”Eğitim Sisteminde Sorunlar ve Çözüm Arayışları”
20.11.2017 - 14:12

EĞİTİM SİSTEMİNDE SORUNLAR

Araştırmacı Yazar Atıf ÖZGEN

 

Demokrasi ve İnsani Değerler konulu sohbetlerin bu haftaki konuğu, derneğimiz kurucu ve yönetim kurulu üyesi Atıf Özgen oldu.

Konferansın açılışını yapan İnsani Değerler Derneği ve Demokraside Birlik Vakfı Genel Başkanı  Mehmet BOZDEMİR, konuklara hoş geldiniz dedikten sonra  yeni dönem faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade ederek; bu faaliyet kapsamında ülkemiz sorunları arasında yer alan ‘Eğitim Sistemi, ile ilgili olduğunu ve bu meyanda dernek kurucuları arasında yer alan araştırmacı yazar Atıf Özgen’in konferans vereceğini açıkladı.

Konferansa gelen konukları dernek ve vakıf faaliyetleri konusunda bilgilendirdikten sonra; eğitim sistemi ile ilgili sorunlar üzerinde çalışma yapacaklarını ifade eden Bozdemir, konuşmasını yapmak üzere Atıf Özgen’e söz verdi:

Konuşmasında; eğitim sisteminin önemli ülke sorunları arasında yer aldığını, konunun geniş kapsamlı ve değişik boyutları bulunduğunu, sistemin işleyişinde aksamalar olduğunu ifade eden Özgen, sistemin paydaşları arasında yer alan öğretmen, öğrenci ve veli üçlemesi dışında sivil toplum kuruluşları ile diğer özel eğitim kuruluşlarının da görüşlerinin de dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Eğitim sisteminde ölçme ve değerlendirme amacıyla yapılan sınavlarda kısa sürede yapılan değişikliklerin öğrenciler üzerinde olumsuz etki yaptığını, sistemde ayrıca diğer sorunlarında yer aldığını ve bu sorunların şu şekilde sıralanabileceğini ifade etti:

·         Eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanamayan tarlada ve sokakta çalışmak zorunda kalan çocuklarımızda eğitim olanağından yararlanmalıdır.

·         Zararlı alışkanlıklar çocuklarımızı etkilemekte ve sağlıklı eğitim ortamından uzaklaştırmaktadır.

·         İnternet bağımlılığı ve sosyal medya öğrencileri teknoloji bağımlılığına sürüklemekte ve zaman kaybına yol açmaktadır.

·         Eğitimde beyin göçü yıllardır devam etmekte değerli bilim insanlarımız yurt dışına yönelmektedir.

·         Genç ve eğitimli işsizler sorunu eğitim-istihdam ilişkisinin sağlıklı yürümediğini ortaya koymaktadır.

·         Suriyeli mülteci çocukların önemli bir kısmı da eğitim sistemi dışında kaldığı için ileride sosyal açıdan problemli bir gençliğin doğmasına neden olabilecektir.

Konuşmasında eğitim sisteminin işleyişi ile ilgili olarak değişik kuruluşlarca yapılan önerilere de yer veren Özgen, eğitimle ilgili düşünürlerinde özlü sözlerini ifade ederek bu konuda hazırladığı makalenin derneğin sitesindeki köşesinde yer alacağını belirterek sözlerine son verdi.

Konferansın bundan sonraki bölümünde konuklarla yapılan karşılıklı soru alışverişinden sonra, dernek ve vakıf başkanı Sayın Mehmet Bozdemir; konuşmacı Özgen’e ve katılımcılara teşekkür ederek konferansı kapattı.

 

İNSANİ DEĞERLER DERNEĞİ/ DEMOKRASİDE BİRLİK VAKFI  19.11.2017

 

 

 

 

 

Bu yazıyı : 192 kişi okudu.
Bu yazıyı Paylaş
Digg Sphinn del.icio.us Facebook Mixx Google Blogosphere News blogtercimlap Blue Dot Bumpzee dzone Fark Fleck Furl Gwar Live Ma.gnolia N4G NewsVine Scoopeo SphereIt Spurl StumbleUpon Technorati TwitThis YahooMyWeb
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz \ Takma İsim*
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

BANKA HESABLARI   |  Duyurular   |  Ana Sayfa   |  Konuk Defteri   |  İletişim
İnsani Değerler Derneği | ANKARA | 0312 287 04 55
Nasuh Akar Mah. Ziyabey Caddesi 1400.( 22.eski) sokak No:16/1 Balgat ANKARA     Tel: 0312 287 04 55- 0312 285 76 72?b>Faks: 0312 287 04 55  E-Posta: bilgi@insanidegerler.org
Ziyaretçiler? Online: 3 Bugün: 258 Toplam: 133307

TeknoDEVA Web Design