En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

YAŞAMIN ENGELLERİ…

Yaşam, içinde türlü güzellikleri barındırmakla beraber, bilinmeyenleri de bünyesinde saklı tutan kapalı bir kutu gibidir.

Kimi insana doğuştan, kimisine de yaşarken takılan engeller, yaşamın karşımıza çıkardığı farklı farklı engellerdir.

Bu engeller bir ömür boyu yaşayan insanlar olduğu gibi, yaşamlarının bir kısmına takılı kalan engelli insanlarımızda vardır.

Ülkemiz nüfusunun % 10’ u aşkın bir kısmı işte bu engel türleri ile yaşamsal bir mücadele örneği sergiliyor.

Yaşamda tek bir engel türü yok! Engeller, bir ahtapotun kolları gibi insan yaşamını türlü türlü yollardan sarıp sarmalayabiliyor.

Gerçekte en büyük engel gerçekleri görememek, yaşanan engellerin farkında olamamak, engelli insanlarımıza karşı duyarlı davranmamak ve sevgiden yoksun olup kayıtsız kalmaktır.

ENGELLİ  YAŞAMLARIN FARKINDA MIYIZ ?

Engelli yaşamlara destek olmanın ilk yolu, yaşamın bize dayattığı engellerin farkında olabilmektir.

Bedensel bir engel, insan yaşamını yürümekten, dokunabilmekten, dokularımızla iletişim kurabilmekten alıkoyabiliyor.

Görme engeli, doğuştan veya sonradan yaşanan bir kaza sonucu dünyamızı karartıyor. Görmedikleri bir dünyayı yaşayan yüzbinlerce insanımıza ışık olabilmek onların gören gözü olmak anlamına gelir.

Dislektik çocuklar, dünyayı farklı ve çok boyutlu düşünüp algılıyor.  Bu engel genellikle okuma güçlüğü olarak bilinen bir nevi öğrenme bozukluğu.

Disleksili engeli beynin sol ön lobunu kullanmakta güçlük çeken çocuklarda öğrenme yetisini etkilediği için bu engeli yaşayan çocuklarımıza da bu konuda destek vermek gerekiyor.

Otizm, yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden beyin ve sinir sisteminin bozukluğundan kaynaklanan bir engel çeşididir. Gelişimsel bir bozukluk olan otizm, küçük çocuklarda öğrenme aşamasında yaşanan zorluklar olarak karşımıza çıkıyor.

Konunun uzmanlarına göre, ‘otizm, genetik bir hastalık olmayıp bir nevi bağırsak hastalığıdır.

İnsan yaşamına takılan bir başka engelde Down sendromu. Genetik bir farklılık olarak ifade edilen down sendromu bir hastalık değil. İnsan vücudunu oluşturan 46 kromozom çiftinden 23 tanesi anneden, 23 tanesi babadan geliyor. Down sendromunda ise 21nci kromozom iki değil üç tane oluyor ve kromozom sayısı 47’ye çıkıyor.

Down sendromlu çocukların hayata barışık olup tutunmanın tek yolu bebeklikten başlayarak terapi ve eğitim almalarını sağlamaktan geçiyor. Ülkemizde 70 bin civarında down sendromlu vatandaşımızın büyük çoğunluğunu çocuklar oluşturuyor.

Spinal Müsküler Atrofi (SMA) olarak isimlendirilen bir engel türü de ‘Gevşek Bebek Sendromu, hastalığı. Bu engel omurilikte yer alan kasların hareketinden sorumlu olan bazı hücrelerin görevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkıyor.

Bir fiziksel engel olarak ifade edilen Cerabral Palsy’li hastalarda zihinsel seviyede gelişimsel gerilikler görülüyor. Bu engele takılan çocuklarımızda konuşma, görme gibi alanlarda birkaç farklı engel türüne rastlanabiliyor.

İnsan yaşamını zora sokan bir engel türü de işitme duyumuzla ilgili. Kimi insan işitme cihazı ile az duyuyor, kimisi ise hiç duymuyor. İşaret Dili kullanımı, işitme engeline takılan insanlarımız için önemli bir destek oluyor.

İşaret Dili dersinin Milli Eğitim Bakanlığınca özel eğitim programında yer alacağının açıklanması işitme engeli yaşayan öğrenciler için anlamlı bir destek oldu.

İnsan yaşamını etkileyen bir başka engel türü de zihinsel engelliliktir. Bu engel bir hastalık değildir, bu nedenle akıl hastalığı ile karıştırılmamalıdır. Zihinsel engel, yavaş öğrenme ve öğrenme kapasitesinin sınırlı olması sonucu ortaya çıkıyor.

Zihinsel engele takılan insanlar, günlük yaşamın zorlukları ile baş etmede sıkıntı çekiyor, başkalarının davranışlarını yorumlamada ve kendilerinden beklenen sosyal tepkiyi vermede zorlanıyorlar.

Bu engellerin dışında insan yaşamında  görülen ve ‘Nadir Hastalıklar, adıyla ifade edilen  bir başka engel türü de bulunmaktadır. Konunun uzmanlarına göre, dünya genelinde 8 bin nadir hastalık çeşidinden söz edilmektedir. Türkiye’de de milyonlarca insan bu nadir görülen hastalıklarla yaşam mücadelesi vermektedir.

İnsan yaşamında on binde bir görülen hastalıklar nadir hastalık çeşidi içine girmektedir. Her yılın 28 Şubat günü ‘Dünya Nadir Hastalıklar Günü, olarak anılmakta ve toplumda bu hastalıklara karşı bir farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

ENGELLERİ YENMEK…

Engeller, insan yaşamı üzerinde kalıcı veya geçici tahribat bırakabilir. Kalıcı tahribat bırakan engeller, diğer insanlar tarafından da fark edilip destek verilmesi arzu edilen engellerdir.

Gerçekte ‘engel, kavramını tıbben teşhisi konulmuş rahatsızlıklar için ifade etmek de bir bakıma engelleri yanlış tanımlamaktır.

Günlük yaşamımızı sağlığımız açısından aksatan engeller olduğu gibi, istemediğimiz veya beklemediğimiz durumlarla karşılaşmamıza neden olan davranışlarda insan için birer engeldir.

Engelleri yenmek pekala mümkündür. İnancını kaybetmeyen, yaşama arzusunu canlı tutan her engelli insan, takıldığı engeli önce  aklını kullanarak  bitirmelidir.

Yaşadıkları türlü engellere rağmen, umudunu koruyup sporda, sanatta ve sosyal yaşamda başarıya ulaşan çok sayıda insanımız bulunuyor.

Engellerle savaş, engele yol açan fiziki ortam ve diğer olumsuz koşulların ortadan kaldırılması ile mümkün olabilir.

Engelleri yenmenin bir başka yolu da ‘engeller, konusunda bilinçli davranmak ve bu amaçla bilgi sahibi olmaktan geçmektedir.

Yaşamımızı zora sokan engellere karşı önce kendimiz dikkatli olalım, bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışan yerel kurumlarla birlikte sivil toplum kuruluşlarının destekçisi olalım.

Sevgili okurlarım, bu yazıyı hazırlarken engel türleri konusunda konunun uzmanları tarafından basında çıkan görüşlerinden yararlandım.

Her insanın engellerden uzak; özgür, sağlıklı ve mutlu yaşaması bir insan hakkı olmanın yanında bizim de en büyük dileğimizdir.

(*) İnsani Değerler Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

e-mail: ozgenatif@gmail.com

 


 Okunma Sayısı : 524

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 842072

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.