En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

SAĞLIKLI YAŞAMIN YOLU, AKIL SAĞLIĞINDAN GEÇER…

 

SAĞLIKLI  YAŞAMIN  YOLU, AKIL SAĞLIĞINDAN GEÇER…
 
                                                                                      Atıf ÖZGEN(*)
 
        Değerli okurlarım, insan olarak yaşama tutunmamızın ilk yolu sağlığımızı koruyabilmektir. Sağlık açısından yaşayabileceğimiz bir sorun, bizi yaşamımıza ilişkin hedeflerimizden uzaklaştırabilir.
        İnsan yaşamında belirleyici rolü olan sağlık konusunun, ihmale gelmeyen özelliği akıldan çıkarılmamalıdır. Osmanlı padişahları içinde önemli bir konuma sahip olan Kanuni Sultan Süleyman’ın asırlar önce bu gerçeği şöyle ifade ettiğini anımsayacaksınız:
         ‘’ Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
             Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.,,     
         Cihanda bir nefes sıhhatin yerini hiçbir şeyin dolduramaması, insanın sağlık olmadan etkisiz bir eleman konumuna düşeceğini ortaya koymaktadır.
         İnsanı sağlıklı olması, kendimizi ayakta tutan tüm organlarımızın sağlıklı çalışmasıyla mümkündür. Gözlerimiz görmez, kulaklarımız işitmez, el ve ayaklarımız tutmaz ise sağlıklı yaşamdan söz edebilir miyiz ?
          Ne yazık ki yaşamlarında bu organların herhangi birinden yoksun yaşayan milyonlarca insan vardır; ve bu insanların yaşama tutunma yolunda daha çetin bir mücadele içerisinde olduklarını gözlemliyoruz.
         Yüce Rabbimiz biz insanlara yaşamımızı sürdürebilmemiz için, birbirlerinin yerini tutabilen organlar yaratmış, Kur’an-da da sahip olduklarımızın kıymetini hatırlatan ayetlerde aklımızı kullanmamız gerektiği buyurulmuştur.
          Bakara Suresi 269. Ayette Cenabı Allah:
          ‘’ Kime dilerse hikmeti ona verir; şüphesiz kendisine hikmet verilene büyük bir hayır da verilmiştir. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp düşünmez.,,
          Kur’an-da değişik surelerde de insanlar ve topluluklar için akıl nimetine sık, sık vurgu yapılmakta temiz akıl sahipleri uyarılmaktadır.
          Peygamber efendimizde bir hadisi şerifinde, insanların hastalık gelmeden sağlıklı olmanın kıymetini bilmediklerini ifade etmiş, Ebu Hureyre’den rivayet edilen ve Sahihi Buharide yer alan bir başka hadiste ise Nebi (SAV) :
          ‘’ Akıl ve reşit olan mümin bir yılan deliğinden iki kere sokulmaz!,,
           Diyerek insanın akıl nimetini yerinde ve zamanında kullanmasının önemine  değinmiştir.
 
RUH VE AKIL SAĞLIĞIMIZI KORUMALIYIZ
        İnsan, bir canlı varlık olarak ruhsal yaşamı da olan, bunu akıl sağlığı ile anlamlaştıran bir yapıda yaratılmıştır. Genel vücut sağlığımızın yerinde olmasının akıl sağlığımız ile bağlantısı söz konusudur.
         Ruhsal sağlığı yerinde olmayan insanların günlük yaşamda zorlanmalarının temelinde değişik etkenler bulunmaktadır. Bu gerçeği, Bakırköy Hastanesi eski Başhekimi Dr. Faruk Bayülgen şöyle açıklıyor:
        ‘’ Ruh sağlığı bütün sağlıkların başında gelir. Ruh sağlığının en büyük düşmanı kıskançlıktır.
           Öyleyse; birbirimizi sevelim, ruh sağlığımızı koruyalım. En kıymetli hazinemizin aklımız olduğunu hiç unutmayalım.,,
          Aklını kullanabilmek, insan için çok değerli bir meziyettir. İnsan aklının yardımı ile yaşamında kendisine sağlıklı bir yol çizebilir. Sadece kendine değil başkalarına da yardımcı olabilir.
           Aklın gücünün farkında olan düşünürler, kanaat önderleri ve bilim insanları, aklın insan yaşamındaki önemini güzel ve anlamlı sözlerle ifade etmişlerdir
           18. Yüzyılda yaşamış Fransız şair, oyun ve roman yazarı Alfred de Vigny’e göre , ‘ Akıl vücudun efendisidir., İranlı şair Firdevsi’ ye göre ise ‘Ham düşünceleri akıl pişirir.,,
          Kanaat önderlerimizden Mevlana’ya göre ‘İnsan akılla pir olur, saçı sakalı ağartmakla değil,
 
 
 
          1870-1934 yılları arasında yaşamış Servet-i Fünun dönemi şairlerimizden Cenap Şahabettin ise bu konuda şöyle diyor:
          ‘’ Akıl yaşta değil baştadır. Ama aklı başa getirende yaştır.,,
 
                 SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN TOPLUMSAL BİLİNÇ OLUŞMALI
         Sevgili okurlarım, sağlıklı yaşamı kendimize her zaman için rehber edinmeliyiz. Bilhassa çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren sağlıklı yetişmelerinin yanı sıra, akıl ve ruh sağlığının önemini öğretmeliyiz.
         Fransız düşünür ve edebiyatçı Viktor Hugo’nun da ifade ettiği gibi, ‘ Bir ulusun büyüklüğü nüfusun çokluğu ile değil, akıllı ve erdemli kişilerin sayısı ile belli olur.,,
         Günümüzde sağlık hizmetlerine verilen önemin yanı sıra, akıl ve ruh sağlığı hastanelerinin artması, toplumsal yaşamda cinnet geçirme vakalarında görülen artış, Emniyet Müdürlüklerince kayıtları tutulan cinayet vakaları ne yazık ki toplumu oluşturan bireylerde akıl ve ruh sağlığı sorunlarının var olduğunu ortaya koyuyor.
         O halde toplumu oluşturan bireyler olarak, akıl ve ruh sağlığımızı koruyabilmemiz için kendimizi önemsemeli ve değerlerimize sahip çıkmalıyız. Birey olarak kendi değerimizin farkında olmalıyız.
          Toplumsal yaşamda varlığımız, sorumluluk anlayışımız, kendimizi olduğumuz gibi kabul etmemiz birey olarak kendimizi değerli kılmak için yeterlidir.
          Geleceğin toplumunu, kendini ve yakınlarını değerli kılan bireyler oluşturacaktır. İnsan zaten yaratılışı itibarıyla değerli bir varlıktır.
          Toplumsal yapımızın güçlenmesi, insani değerlerin yücelmesi ve gerçek yerini bulması ile mümkün olabilecektir.
           Bu temenni ile okurlarıma sağlıklı ve kaliteli bir yaşam diliyorum.
 
(*) İDD Kurucu Üyesi, Eğitim ve Araştırma Kurulu Başkanı
 

 Okunma Sayısı : 970

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 460360

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.