En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

CİNAYETLE YOK EDİLEN SADECE ‘İNSANIN BEDENİ, DEĞİLDİR!..

CİNAYETLE YOK EDİLEN SADECE ‘İNSANIN BEDENİ, DEĞİLDİR!..

                                         Atıf  ÖZGEN(*)

     Değerli okuyucularım, gün geçmiyor ki medyada yeni bir cinayet haberi yer almamış olsun. Günlük basın organlarının ‘güncel haberler, bölümünde yer alan cinayet haberleri; cinayetin şekli, oluş sebebi ve failleri konularında okuyucuları bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

     Cinayetlere neden olan olaylar çok ve çeşitli. Söz konusu insan canı olunca hiçbir cinayeti haklı gerekçelere dayanmış olsa bile adil olarak göstermek mümkün değildir.

      Hukukun egemen olduğu toplumlarda hangi tur suçlara, hangi cezaların verileceği cezalar ilişkin yasalarda belirtilmiştir. Yasalardan bağımsız cezalandırma şekli, hukukun dışlandığı adaletle bağdaşmayan geri kalmış topluluklarda görülen bir cezalandırma şeklidir.

      Toplumsal yaşamda medeni olabilmenin bir ölçüsü de hukuka saygınlık ilkeleri çerçevesinde cinayet olaylarını en aza indirebilmek olmalıdır.

      Tabi ki; hasta için hekim ne kadar gerekli ise, cinayet veya suç işleyenler için caydırıcı olacak ceza yasası o kadar gereklidir.

SAĞLIKLI  TOPLUM  VE CİNAYETLER

      Toplumsal yapıda cinayetlerin artması, sağlıklı toplum oluşturma yolunda en büyük engellerden biridir.

      Sağlıklı toplumsal yapıda, insana değer veren onu her türlü tehlikelerden koruyan, insanı özüne döndüren bir anlayışın esas alınması önemlidir.

      Günümüzde işlenen cinayetler; sayısal artış, sebep ve sonuçları ile cinayetin anatomisi açılarından görsel ve yazılı medyada mercek altına alınmaktadır. İşlenen cinayet türleri, sosyal yaşamda insanları suça iten ortamların pek değişmediğini ortaya koyuyor. Diğer bir deyişle; işsizlik, yoksulluk, ahlaki yoksunluk, yolsuzluk ve benzeri çok daha basit nedenlerden ötürü bazı insanlar cinayet suçunu işleyebiliyor.

      Cinayet şekli bakımından, normal koşullarda insan kanını donduracak yöntemlere başvurulması, ruh hekimleri, psikologlar ve sosyal araştırmacıların  ilgi alanlarına giriyor.

CİNAYETLER  YOK EDİLEN GELECEKLERDİR

    İnsana; canı verende, alanda Cenabı Allah’tır. Cinayeti işleyen katillerin can alma yetkisini kendilerinde görerek düşman bildikleri veya gördükleri hasımlarını yok etmelerinin mantıklı bir izahı olamaz! Üstelik bazı cinayetlerin aile içinde; aile bireylerinden biri tarafından sudan bir sebeple işlenmesinin haklı nedenlere dayandırmanın da hiçbir mantıklı yanı yoktur.

     Kendilerince mantıklı buldukları bu davranış tarzı, gerçekte insani bir davranış tarzı değildir. Güzel ve anlamlı olan insanı yaşatmaktır, canı korumaktır. 

    Anlık öfke veya cinnet geçirme ya da planlayıp tasarlayarak cinayet işleyenler sadece öldürdükleri insanın değil, kendilerinin de geleceklerini yok etmektedirler.

     Sosyal medyada; işlenen cinayetlerin değişik boyutlarıyla okuyucuya veya izleyiciye aktarılması, özünde insanların bilgilendirilmesinde yararlı olan bazı gerçekleri barındırmaktadır.

      Cinayet hangi amaçla işlenirse işlensin, sadece insan bedenini ortadan kaldırmakla kalmamakta; insanların gelecekten bekledikleri hayaller, umutlar, hedef ve planlarda ortadan kalkmaktadır. Dikkati çekici olan bu durumun cinayete kurban giden insanla, cinayeti işleyen insan açılarından aynı olmasıdır.

      Katil, cinayeti işleyerek öldürdüğü insan gibi, kendi gelecek ve umutların da bir bakıma yok etmektedir.

      Cinayet sonrası pişmanlıklarını dile getiren birçok katil, cinayet olmasaydı yarım bıraktıkları umut ve hayallerini devam ettirmek istediklerini ifade etmişlerdir.

      Hastalarını yaşama döndürme mücadelesi veren hekimlerin, öğrencilerine esin kaynağı olan öğretmenlerin, kendilerini insanlığa hizmete adayan bilim adamları ile unvanı ne olursa olsun sıradan bir insanın cinayete kurban gitmesi insanlık adına acı ve elem vericidir.

     Özellikle cinayeti önceden planlayarak ve tasarlayarak gerçekleştirmek isteyen katiller sadece karşılarındaki hasımlarının değil, kendileri başta olmak üzere kendi yakınlarının da gelecekteki beklentilerini ortadan kaldırmaktadır. Bu gruba giren katil adayları cinayeti işlemeden önce çok iyi düşünmek zorundadır.

      Geleceği imar etmenin yolu, cinayetlerle insanları yok etmek değil, insani değerleri insanın geleceği için yaşatmak olmalıdır. İnsan ve sahip olduğu değerler yaşatıldığı müddetçe yaşam anlamlı ve güzeldir.

      Sevgili okuyucularıma, insani değerlerin yaşandığı, insanı yaşatmanın önemine varıldığı güzel bir dünya diliyorum.

     (*) İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

   e-posta:  ozgenatif@gmail.com

       

 


 Okunma Sayısı : 1034

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 751901

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.