En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

KIRMA, ‘ İNSAN, KALBİNİ; KAPATMASIN SANA SEVGİSİNİ!..

KIRMA, ‘ İNSAN, KALBİNİ; KAPATMASIN SANA SEVGİSİNİ!..

                                        Atıf   ÖZGEN(*)

     Değerli okuyucularım, insan olarak sahip olduğumuz ancak değerini yeterince bilemediğimiz hassas organlarımızdan biri de kalbimizdir. Günlük yaşam bize; kalbimizle ilgili gerçek ve sanal anlamda iki ayrı tehlikenin varlığını göstermiştir.

     Birincisi ‘Kalp Krizi, olarak ifade edilen ve insanın sağlık sorunuyla doğrudan ilgili olan ve fiziki yapımızla alakalı gerçek bir durumdur. Bu durum sağlığımızı tehlikeye atmamak açısından ilgili hekim kontrolünde olmamızı gerektiren bir özellik gösterir.

    İkinci durum, yaşamımız süresince de karşılaşabildiğimiz;  daha ziyade sanal açıdan ‘Kalp Kırma, söylemiyle ifadesini bulan durumdur.

    Bir söz, bir olay veya beklenmedik bir davranışla kalbi kırılan insan, o anda kendini bu fani dünyada yalnızlaşmış, üzgün, elem dolu ve çok kırılmış olarak hisseden insandır.

    İnsan, kırılgan bir yapıya sahiptir. Cenabı Allah (c.c.) insanı maddi yapısı ile birlikte manevi yapısıyla da yaratmıştır. Duygusal yapımız, yaşanan olaylardan etkilenen; güzellikler karşısında mutlu olurken, üzüntü ve elem dolu olaylar karşısında da hassaslaşıp kırılabilen bir özelliğe sahiptir. 

KIRILAN   KALP  VE SEVGİ

      Edebiyatımızda kalp ve sevgi çoğu kez bir arada ifade edilmiştir. Kalp veya diğer ifadesiyle gönül, genel olarak sevgiyi çağrıştırmış, seven insan sevdiğine kalbini işaret ederek duygularını açıklama ihtiyacını hissetmiştir.

     Kalp kırmak, hoş görülen bir davranış tarzı değildir. İslam dinide kalp kırmayı hoş görmemektedir. Bir güzel sözde bu gerçek şöyle açıklanıyor:

      ‘’ Hakiki Müslüman hiç gönül kırmaz.

         Bilir, bundan büyük günah olmaz.

   Manevi dünyamızın gönül erenlerinden Yunus Emre’de kalp kıranlara şöyle seslenir:

   Kırma dostun kalbini; onaracak ustası yok / Soldurma gönül çiçeğini, sulamaya ibrik yok

   Mevlana’ya göre de kalp, içinde çiçekler açan bir bahçedir:

  ‘’ Kalbinin sesine kulak ver ki içinde güller açtığını, yeşillikler büyüdüğünü göresin.

    Günümüz halk müziği sanatçılarından, Bozkırın Tezenesi olarak ta anılan, ünlü halk ozanlarımızdan yakın tarihte kaybettiğimiz gönül eri Neşet Ertaş’ta (1938-2012) aşağıdaki dörtlüğünde kalp kıranları şöyle uyarıyor:

 

    Can yakıp ta kalp kırma

    Senin de gül benzin solacak bir gün

    Her canlının kalbi Allah’a bağlı

   Herkes ettiğini bulacak bir gün.

    Onuncu Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman(1495-1566) döneminin anlatıldığı  ‘Muhteşem Yüzyıl, isimli TV dizisinde, babası Kanuni olan çok sevdiği oğlu Şehzade Mustafa’yı kaybeden Mahi Devran’da kalbinde yaşattığı acıyı şöyle seslendirmişti:

    ‘’ Kırdığınız kalbin acısını; kendi kalbiniz kırılınca hissedersiniz.,,

KALP KIRAN DEĞİL GÖNÜL YAPAN OLMAK…

    Şu fani dünyada kalp kırıcı olmaktan ziyade, gönül yapıcı olmak daha anlamlıdır. Kırılan kalbi onarmak zordur; maharet insanları sevmek  kalpleri  fethetmektir!

   Bir insan olarak çevremizde güzel anılmak, anlamlı bir iz bırakmak istiyorsak; kalpleri kapatan değil, sevgisiyle açan bir yaklaşım sergilemeliyiz.

   Bu gerçeği de Hz. Ali şu sözleriyle doğruluyor:

   ‘’ Kalpler kör olduktan sonra, gözlerin görmesinde hiçbir fayda yoktur.,,   

   Sevgili okuyucularım; bir insanın kalbine girmek, o insanın kalbini kazanmak veya yaralı bir kalbe merhem olabilmek sanattır.

   Yaşam bize kırmanın veya yıkmanın kolay, yapmanın veya onarıcı olmanın zor olduğunu göstermiştir. Biz de çocuklarımıza kalbimizi sevgiyle açıp, içinde her insana yer olduğunu gösterebilmeliyiz.

    Kalbe giden yol sevgiden geçer. Kırılan bir kalp içinde, en etkili ilaç sevgidir. Sevgiyle harmanlanan bir kalp, yaşamın güzelliklerine açılan bir kalptir.

     Yazımızı İrlandalı şair, Modernizm ve Biçimcilik akımının savunucularından William Butler Yeats’ın (1865-1939) şu sözleriyle tamamlayalım:

    ‘’ Bir kalbin içinde ne taşındığını asla bilemezsin. Kırmadan önce iyi düşün. İçinde sen olabilirsin.,,   

(*) İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

e-posta: ozgenatif@gmail.com

 

     

 


 Okunma Sayısı : 1804

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 714675

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.