En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

YAŞ ALMAK DEĞİL; KÖTÜMSER VE UMUTSUZ OLMAK İNSANI İHTİYARLATIR!..

 

YAŞ ALMAK DEĞİL; KÖTÜMSER VE UMUTSUZ OLMAK İNSANI İHTİYARLATIR!..

                                                                                         Atıf  ÖZGEN(*)

     İnsan olarak her birimiz doğduğumuz andan itibaren yaş almaya yani yaşlanmaya başlarız.

     Çocukluk, gençlik, olgunluk ve yaşlılık dönemleri insanda belirli bir yaş aralığını ifade etmek için geliştirilmiş tanımlamalardır.

     Biyolojik olarak, yaşamımız süresince geçirdiğimiz bu evreler, hayata bakış tarzımızla değişikliğe uğrayabilir.

    Henüz hayatının baharında olan, yaşadığı bireysel bir sorunu nedeniyle, kendini tükenmiş hisseden bir insan genç yaşına  rağmen ihtiyarlamış olan insandır.

    Günlük yaşam bize genç olduğu halde yaşlılık belirtisi gösteren; ya da yaşlanmış olmasına rağmen, yaşama dinamik bakan ruhu zengin insanların var olduğunu göstermiştir.

    Karnesi kırık notlarla dolu olduğu veya çocuk yaşta evlendirildiği, ya da borcunu ödeyemediği yahut yaşadığı sağlık sorununu çözümsüz gördüğü için intihar ederek yaşamına son veren insanlar umudu tükenmiş ihtiyarlamış insanlardır.

    Bir de bunların yanında yaşam öykülerini günlük basın veya görsel medyadan izlediğimiz yaşı ilerlemiş ama ruhu genç kalmış insan örneklerini verebiliriz.

   Yaşları ilerlemiş bu insanlar arasında; gençlerle birlikte spor etkinliklerine katılanlar, kendi yaş kategorilerinde şampiyon olanlar, yıllar sonra kendi çocukları ya da gençlerle birlikte yükseköğrenimlerini tamamlayan genç ruhlu insanların varlığına tanık oluyoruz.

   İnsan Mühendisliği kitabının yazarı Nüvit OSMAY; kitabında ihtiyar şair Samuel Ullman’a çocuklarının 80 yaşına bastığı zaman hediye ettikleri ‘ 80 Yılın Zirvesinden, isimli şairin ömrü boyunca yazdığı bilgelik dolu bir kitaptan söz eder.

   Bu kitap; Japonya’ya kadar giden ve 2. Dünya Savaşında Amerikan Kuvvetleri Baş Kumandanı olan General Mac Arthur’un odasının duvarında asılı olan ve kitapta yer alan ‘Gençliğin Felsefesi, isimli destansı şiirle de tüm dünya yaşlı şair Samuel Ullman’ın tanınmasına vesile olmuştur.

   Sözünü ettiğimiz bu destansı şiiri satırlarımıza alıyoruz:

   ‘ Gençlik ömrün bir parçası değildir. O bir akıl ve idrak durumu, bir irade derecesi, bir hayal gücü, heyecanların kuvvet ve dinçliğe, cesaretin korkaklığa, macera iştahının rahat ve asude yaşama sevdasına galebesidir. 

   Hiç kimse yalnız birkaç yıl fazla yaşamış olmakla ihtiyarlamaz. İnsanları ihtiyarlatan ideallerinin gömülmesidir. Seneler cildi buruşturabilir. Fakat heyecanların feda edilmesi ruhu buruşturur.

   Üzüntü, şüphe, nefse itimatsızlık, korku ve yeis; bütün bunlar başları eğen ve ilerleyen ruhu tekrar gerisin geriye mezara götüren uzun, çok uzun yıllardır.

   Hepiniz inancınız kadar genç, şüpheniz kadar ihtiyar, kendinize olan güveniniz kadar genç, korkunuz kadar ihtiyar, ümidiniz kadar genç, yeisiniz kadar ihtiyarsınız.

   Kalbiniz dünyadan, insanlardan ve sonsuzluktan güzellik, sevinç, cesaret, büyüklük ve kuvvet haberleri aldığı müddetçe gençsiniz. Bütün bu hatlar yıkılmış ve kalbinizin tam ortası kötümserlik karları ve bağnazlık buzları ile örtülmüşse o zaman artık muhakkak ihtiyarlamışsınızdır., (Nüvit OSMAY, İnsan Mühendisliği, S.24)

   Değerli okurlarım, yaşama yenik düşmemek ve genç yaşta ihtiyarlamamak için umutlarımızı diri tutmak ve içimizdeki sevgiyi yaşatmak zorundayız.

   Sevgi, saygı, hoşgörü, sabır ve umut gibi değerlerimiz bir bakıma bizi yaşama bağlayan ruhumuzu genç ve diri tutan değerlerimizdir.

   İnsani değerlerimize göstereceğimiz bağlılık ve saygıyla çevremize örnek olabilir, umutsuz ve kötümser insanları yaşama bağlayabiliriz.

   İnsanın kendini her yaş döneminde genç hissedebilmesi; ruhuna sabır, sevgi ve umut tohumları ekmesiyle mümkündür.

   Her yaşın insana getirdiği ayrı bir güzellik vardır. Vücudumuzun yıpranması ve zamana yenik düşmesi, yaşlılığın bir belirtisi olabilir ama; ruhen yaşlanmak ve hayattan kendimizi çekmek daha üzüntülü ve elem verici olan tercih tarzıdır.

   Yazımızı ABD li düşünür ve yazar Ralph Waldo Emerson’un (1803-1882) yaşlanmış ruhlara ışık tutan şu sözleriyle tamamlıyoruz:

   ‘ Bir insanın sayılacak bir şeyi kalmazsa, ancak o zaman yaşını sayar ve yaşlı sayılır.,

(*) İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

e-mail: ozgenatif@gmail.com

 

        

 


 Okunma Sayısı : 551

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 69327

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.