En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ VE ‘İNSANİ YARDIM SİSTEMİ,

 DÜNYA İNSANİ ZİRVESİ VE ‘İNSANİ YARDIM SİSTEMİ,

     Atıf  ÖZGEN (*)

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un girişimleri çerçevesinde İstanbul’da yapılması planlanan ‘Dünya İnsani Zirvesi, 23-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti. Zirve çalışmaları Genel Sekreterin girişimleri ile 2013 yılında başlatılmıştı.

Zirve, ister doğal afet kaynaklı isterse silahlı çatışmaların sonucu olsun; insan acılarının 2. Dünya Savaşından bu yana en yüksek düzeyde oluştuğu bir zaman diliminde yapıldı.

Dünya genelinde bir ‘Zirve, düzenlemeyi gerektirir koşullar sıralandığında şu gerekçeler karşımıza çıkmaktadır:

·         Günümüzde insani yardıma muhtaç insanların sayısı hızla artmaktadır.

·         Oluşturulacak ‘İnsani Yardım Sistemi, ile daha etkin müdahale yöntemleri geliştirilmelidir.

·         Mevcut kaynakların en verimli şekilde kullanılması sağlanmalıdır.

·         Zirve, ilgili tüm paydaşların katkılarıyla mevcut küresel insani sistemin karşılaştığı sorunlara yönelik çözüm önerileri ortaya koymalıdır.

·         İnsani yardım çabalarının geleceğine ilişkin bir gündem oluşturulmalıdır.

    Zirve çalışmaları kapsamında, paydaşlar; yüksek düzeyli liderlerin yuvarlak masa toplantıları, özel oturumlar, sergi ve ürün tanıtımları gerçekleştirildi. BM Genel Kurulu öncesi Eylül 2016 da Zirve sonuçlarının bir Rapor şeklinde yayınlanması bekleniyor.

Dünya İnsani Zirvesi’nin başarıya ulaşabilmesi; dünya genelinde yaşanan ve değişik boyutları bulunan insani sorunların, planlanmış bir sistem sayesinde ilgili tarafların desteği ile çözüme ulaşabileceği görüşü benimseniyor.

İnsani sorunların boyutlarını ortaya koyması açısından dünya genelinde insanlığın yaşadığı acıları sıralayalım:

§  3,5 milyon mülteci çocuk eğitime muhtaç olarak büyüyor.

§  200 milyonu aşkın insan doğal afet mağduru durumunda.

§  Dünyanın en zengin 85 kişisi, dünyanın yoksul yarısı kadar zengin. Yani 85 kişi, 3,5 milyar insan ediyor. (The Guardian)

§  Endüstrinin tüketim ihtiyacını doyurmak için, üzerinde yaşadığımız dünyayı yok etmeye başladık.( www. dmy.info )

§  3.5 milyon kişi insanlık dışı şartlarda yaşıyor. (TRT Haber, 03 Şubat 2015 )

§  Dünyanın su kaynakları giderek tükeniyor. 2050 yılında dünya nüfusu 9 milyarı geçecek. 2025 yılından itibaren 1,8 milyardan fazla insan su kıtlığına maruz kalacak.

§  Dünya genelinde terör ve iç savaş sonucu milyonlarca insan yaşamını kaybediyor.

§  BM verilerine göre, dünya nüfusunun yarısı, günde 2 dolardan az bir parayla geçinmeye çalışıyor. Günde 1 dolardan az bir parayla yaşamlarını sürdürmeye çalışanların sayısı 1,2 milyar. (NTVMSNBC)

§  Gelişmekte olan ülkelerde her yıl 5 yaşından küçük 11 milyon çocuk, önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. (arsiv.ntv.com.tr)

     İnsanlığa acı veren bu sorunların özüne inildiğinde; insanların açlık, hastalık, cehalet ve işsizlik gibi sorunların yanı sıra; yeterli gıda, temiz içme suyu ile eğitim, sağlık ve çağdaş enerji hizmetlerinden yoksun yaşadıkları anlaşılıyor.

Eğitim, sağlık, istihdam ve enerji gibi devasa boyutları olan bu sorunlara karşı Birleşmiş Milletler örgütünün paydaşların işbirliği ile yararlı bir sistem geliştirmesi yolunda girişimde bulunarak netice verici sonuçlar alınması hedeflenmektedir.

Zirve’nin yer alan sorunlar; dünyanın bir bölgesi ile sınırlı olmayan, varlığı ve yayılması tüm insanlığı tehdit eden sorunlardır.

İnsanlığı tehdit eden; küresel ısınma, açlık, göç ve mülteci krizi, terör, savaş ve önlenebilir hastalıklar konusunda insanlığın kayıtsız kalması düşünülemez!

Birleşmiş Milletler düzeyinde; insanlığa acı çektiren bu sorunların çözümü amacıyla uluslararası bir güç ve destek oluşturulması çabaları isabetli ve yerinde bir girişimdir.

Tüm insanlığı ilgilendiren ve günümüze kadar milyonlarca insanın ölümüne veya acı çekmesine neden olan olayların nasıl önüne geçilebileceği konusunda eylül ayında yayınlanacak Rapor aydınlatıcı olacaktır.

Zirve öncesi ülke ve örgüt çapında yapılan değerlendirmeler, bu Zirve’nin başarıya ulaşıp ulaşmayacağı konusunda bir karşılaştırma yapılmasına imkan sağlayacak tespitlerden oluşmaktadır:

Ø  Yardım kuruluşlarının birçoğu saydam ve hesap verebilir yapıda değil.

Ø  Ulaştırılan yardımlar, yerel ihtiyaçlarla uyumsuz.

Ø  Asıl yapılması gereken, ülke içi ve ülkeler arası yoksullukların neden devam ettiği sorusuna cevap bulmalı.

Ø  Uluslararası insani hukukun ihlalleri konusuna değinilmeli.

Ø  İnsani Yardım Fonları reformdan geçirilmeli.

Ø  Milyonlarca insan, doğal felaketler ve savaşlardan mahvoluyor, bunu önlemek için etkili bir sistem geliştirilmeli.

Ø  Bu Zirve; Afrikalı, Asyalı, Suriyeli, Iraklı çocuklar başta olmak üzere dünyadaki tüm mazlumların hayatlarında yeni bir dönem başlatırsa amacına ulaşmış sayılır.

Ø  Küresel düzeyde karşı karşıya olduğumuz sorunların büyüklüğü karşısında; siyasi, ahlaki ve mali sorumluluklarımız küresel olarak paylaşılmalıdır.

 

 

(*)    İnsani Değerler Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

e-mail: ozgenatif@gmail.com

 

 

 


 Okunma Sayısı : 859

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 903015

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.