En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

OLAYLARIN İÇİNDEN İNSAN MANZARALARI

 OLAYLARIN İÇİNDEN İNSAN MANZARALARI

              Atıf  ÖZGEN (*)

Yaşadığımız olayların temelinde yatan gerçek şu: İnsanlar, olayların değişmeyen bir parçasıdır.

Her olayın içinde bir insan unsuru vardır. Olayların tecelli edişi; insan ve insanlık açısından yararlı sonuçlar verebildiği gibi zararlı sonuçlarda verebiliyor…

Olayların; bireysel veya toplumsal olması, insan unsurunun önemini değiştirmez.

İnsanın yaşamı süresince üstlendiği rol; olayların değerlendirilmesinde de dikkate alınması gereken bir roldür.

Dünyaca ünlü İngiliz yazar William Shakespeare in(1564-1616) insanın dünyadaki rolünü bir sahne oyuncusuna benzetmesi konumuza ışık tutuyor:

’ Dünya büyük bir sahnedir. Bizler de bu sahnede kendisine verilen rolü oynayan oyuncularız.,

Önemli olan bu rolün; insanın ve insanlığın hayrına olmasıdır.

Kendilerini insanlığın gelişmesine ve insani değerlerin yücelmesine adayanlar; aynı zamanda yaşamlarına değer katan insanlardır.

Doğruluğu ilke edinen, işini en iyi şekilde yapan, düşenin elinden tutan, bir yaraya merhem olan insan; yaratılış felsefesine uygun hareket eden insandır.

İnsanların yaşamına tuzak kuran, kin ve intikam peşinde koşan, kendi nefsinin ve şeytanın esiri olan insanlar ise; yaşamlarını değersizleştiren ve başka insanların yaşamlarına engel koyan insanlardır.

OLAYLAR  VE  İNSANLAR

İçinde olduğumuz olaylar; irademizin tecelli ettiği, kendimize rol biçtiğimiz olaylardır.

İrademizin dışında gelişen olaylar; içinde rolümüzün olmadığı, dışarıdan izlediğimiz ya da haberdar olduğumuz olaylardır.

İnsan, içinde bulunup yaşadığı olaylara olumlu katkıda bulunuyorsa; insanlığın yaşamasına da katkıda bulunuyor demektir.

Bir kavgayı önlemek, yaralı bir insana ilk yardımı yapmak, olası bir kazanın önüne geçmek, barış ortamının doğmasını sağlamak, bir insanın acısını dindirmek olumlu olarak nitelendirebileceğimiz olaylardır.

Aksine; bir kavgayı kızıştıran, düşenin elinden tutmayan, olası bir kazayı görmezden gelen, kardeşliği değil düşmanlığı seçen bazı insanlarda, yaşadıkları olayları olumsuz etkileyen insanlardır.

İnsan olarak etkinliğimizin olmadığı, ancak dışarıdan gözlemlediğimiz ya da haberdar olduğumuz olaylar; bireysel olarak irademizin tecelli etmediği olaylardır.

Bulunduğumuz bölgede veya ülkede; ya da dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşanan olaylar; oluşumunda etkin rol oynamadığımız ancak insanlığı felakete götüren olaylar olabilir.

Bir iç savaş ortamı, bireysel veya kitlesel katliamlar, açlık ve yoksulluğun yol açtığı çocuk ve yetişkin ölümleri, önü alınamayan salgın hastalıklar, insanlık açısından kötü olayların yaşanmasına yol açabilecek olumsuz gelişmelerdir.

İNSANI  MUTLU  KILAN OLAYLAR

Yaşadığımız olaylar, bize yaşamın tek düze gitmediğini gösteren olaylardır. Yaşanan olaylar zincirinde adeta; siyah ile beyaz, iyi ile kötü ve haklı ile haksız iç içedir.

Günümüze kadar insanlık çok acı olaylar yaşadı. Doğal felaketler bir yana savaş ve terör yoluyla milyonlarca insan yaşamını yitirdi. Sadece, güney komşularımız olan Irak ve Suriye’de son yıllarda meydana gelen iç savaşta 2 milyona yakın insan yaşamını kaybetti.

Yaşanan bu acı olaylara rağmen; insanın ve insanlığın mutlu bir refah oluşturma yolundaki çabaları hızından hiçbir şey kaybetmeksizin devam ediyor.

Yeni bir günün doğuşu ile birlikte yaşanan doğumlar, insanlığın yararı için yapılan keşifler, tedavisi bulunan hastalıklar; insanlık açısından mutlu bir gelecek vaat ediyor.

İnsanı mutsuz kılan kötü olaylar olsa da; insanlık aynı gemide mutlu bir gelecek yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Yaşadığımız olaylar karşısında karamsarlığa kapılmadan iyimser bir bakış açısı ile; kötü olaylar karşısındaki tavrımızı korumalıyız.

Kanaat önderlerimizden halk şairi Yunus Emre’nin aşağıdaki dizelerinde ifadesini bulan bir yaşam felsefesi olaylara yaklaşım tarzımızı olumlu etkileyecektir:

Sular hep aktı geçti/ Kurudu vakti geçti

Nice han nice sultan/ Tahtı bıraktı geçti

Dünya bir penceredir/ Her gelen baktı geçti

(*) İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

e-mail: ozgenatif@gmail.com

 


 Okunma Sayısı : 532

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 258629

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.