En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

NASIL BİR YAŞAM FELSEFESİ ?

 NASIL  BİR  YAŞAM FELSEFESİ ?

Atıf ÖZGEN(*)

Yaşama gözlerini açan bir insan için; yaşama tutunmak kadar, nasıl bir yaşam sürdüreceğini önceden kestirebilmek de mümkün değildir.

Yaşam; içinde değişik bilinmeyenlerin bulunduğu bir bulmaca diğer yandan da sürücü koltuğunda insanın kendisinin olduğu bir kumanda etme alanıdır.

Yaşam direksiyonunu kendi elimizde tutmakla beraber; yaşam yolculuğunda nelerle karşılaşacağımız bizim için sürprizlerle doludur.

Yaşamı yönlendirme yolunda ilk durak olarak ailemizden, sonra çevremizden veya değişik eğitim kurumlarından yardım alırız.

İnsanın sürdüreceği yaşam modeli içinde; kendini geliştirmek suretiyle iyi bir meslek sahibi olmak, evlenmek çocuk sahibi olmak ve birde iyi bir insan olmak gibi hedefler vardır.

Her insanın beğenip seçeceği, içinde kendisini bulabileceği bir yaşam modeli yoktur. İnsanlar genelde kendi ilke ve hedeflerine uygun bir yaşam modeli benimserler.

Örneğin, ‘Yaşam Benim Kime Ne? , veya ‘İstediğim Gibi Yaşarım, Kimse Bana Karışamaz! Gibi ifadeler birer yaşam felsefesine işaret eder. Bu sorularla yaşamlarına sınır çizmek isteyen insanlar, yaptıkları her davranıştan kendilerini sorumlu tutan ve özgür yaşamak isteyen insanlardır.

Halbuki, toplumsal yaşam; her insana toplum içinde bir takım sorumluluklar yükleyen yaşamdır. İnsan; kendi sorumlulukları kadar bir toplum içinde yaşamanın getirdiği diğer sorumluluklardan kaçamaz!

Bireysel, ben merkezli bir yaşam modeli bazı insanların düşünce yapısına uygun gelse de; insanın dışındaki alemden ve yakın çevresinden kopması çoğu kez hüsranla sonuçlanır.

Her insan kendi yaşamının kaptanı olsa da; toplumda fiziksel veya ruhsal engeli nedeniyle yaşamlarını kumanda edemeyen insanlar çevrelerinden destek bekleyen insanlardır.

Sadece kendi çıkarını düşünen bireysel yaşam modelinden çıkarak, yaşam felsefelerini desteğe muhtaç diğer insanlara yardımcı olma esasına göre kuran insanlar; yaşamlarını zenginleştiren insanlardır.

YAŞAM ALANI VE YAŞAMIN TUZAKLARI

Yaşam alanı, sadece bir insanın kendi kurgulamasıyla oluşan bir alan değildir. Bu alan, başka insanların katılımıyla anlam kazanan bir özelliğe sahiptir.

İnsanlar, yaşamlarını bir arada olma ilkesine göre kurgularsa yaşamı zorlaştıran engellerden daha çabuk uzaklaşabilirler.

Yaşamımızı zenginleştirmenin yolu, yaşam felsefemizi zenginleştirmekten geçmektedir. Yaşam felsefesinde zenginlik, yalnızlaşarak dışımızdaki alemden uzaklaşarak gerçekleşemez.

İnsanlık, günümüze kadar bir arada yaşama kültürünü geliştirmek suretiyle yaşam felsefesini geliştirip zenginleştirdi.

Yaşamın doğallığından uzaklaşan, bireysel özgürlük peşinde koşan bir arada yaşama kültürünü benimsemeyen insanlar, ruhsal bunalıma kendilerini iten insanlardır.

Bireysel odaklı yaşam felsefesi; gerçekte bireyi özgürleştirmiyor; aksine insanı kendi dar düşünce alanına hapsediyor.

Özgürlüğü, sevinç ve üzüntülerimizi birlikte paylaşmayı, başka insanlara yardımcı olmayı gerçekleştirdiğimizde hayatımız güzelleşiyor, yaşam felsefemiz zenginleşiyor.

İnsanı bunalıma iten, sorunları ile baş başa bırakan yaşamlar, yaşam kültürümüze yabancı olan yaşam modelleridir.

İçinde insani değerlerimizi yaşatan, insanlığı kucaklayan her muhtaç insanın yardımına koşan yaşam felsefesi, özü içimizde saklı olan yaşam felsefesidir.

İnsanlığın evrensel dilini kullanarak, tüm insanları içine alan ve insanı mutlu eden yaşam felsefesinin yaşamımıza rehberlik etmesi dileğimizdir.

(*) İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

e-mail: ozgenatif@gmail.com

 

 


 Okunma Sayısı : 566

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 618954

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.