En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

SANATIN GÜCÜ!..

Sanat; insanın yaşama bakışını güzelleştiren, ufkunu genişleten, dünyayı algılama tekniğidir.

Bilimin ışığında insan yaşamına zenginlik katan sanat, dokunduğu yaşamlara değişik güzellikler yansıtır.

Sanat, insan ruhuna dokunmakla kalmaz, duyularımıza da hitap eder, harekete geçirir.

Yaşamla sanat iç içedir, sanat bir bakıma yaşamda karşılaştığımız güzellikleri ifade etme biçimidir.

Yetişmekte olan çocuklarımızı sanat etkinlikleri ile erkenden tanıştırmanın yollarını araştırmak suretiyle onlara sahip olabilecekleri yeni bir ufuk açmış oluruz.

Bilimsel alanda yapılan çalışmalar sanatla erken yaşta tanışan çocukların eğitim hayatında ve bireysel gelişimlerinde daha başarılı ve mutlu olduklarını ortaya koyuyor.

Sadece çocuklarımızı değil, gençleri ve yetişkin bireyleri de sanatsal etkinliklere yöneltmek; iyileri dost dost edinmek ve kötülüklerden kaçınmak yolunda atılacak önemli bir adımdır.

SANATSAL  ETKİNLİKLER

Sanat insanlık tarihi kadar eskidir. Günümüzde yapılan arkeolojik kazılarda sanatın işlediği eserlerin gün yüzüne çıkarılması, sanat eserlerine verilen değerin bir sonucudur.

Sanat gücünü değişik eserlerden alır. Bir ressamın elinden çıkan tablo, heykeltıraş bir bireyin taşlara verdiği şekil, kayalar üzerine işlenmiş kabartmalar anıtsal değeri yüksek diğer tarihi eserler sanatın gerçek gücünü ortaya koyan eserlerdir.

Sanatı güçlü kılan, yalnızca resim veya mimari alanda gerçekleştirilen eserler değildir. Konuşmak, yazmak, şarkı sözü bestelemek özgür insan ruhunu ortaya çıkarmaya yarayan diğer sanatsal etkinliklerdir.

İnsan, yaşadığı tabiatta tanık olduğu güzellikleri değişik yöntemlerle ifade etmeye çalıştığında kendini bir sanatsal etkinliğin içinde bulur.

Sanat, bir insanın kendini ifade edebileceği çok çeşitli alanlardan oluşur. Bir şarkıyı veya türküyü yorumlamak, asırlar boyu ayakta duracak bir eserin mimarı olmak, insanların hayranlıkla izlediği bir tabloyu tuvale işlemek, piyanonun tuşlarına etkili bir şekilde dokunmak, sinema veya operada farklı insan tiplerini canlandırmak sanatsal bir etkinliktir.

Sanatsal etkinliklerin bir devlet politikası içinde ele alınması, sanatın güzelliklerini insanlara yansıtabilme açısından oldukça önemlidir.

Milli Eğitim ve Kültür bakanlıklarının sanatı insanlara sevdirme bakımından önemli bir konuma sahip oldukları gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Edebiyatta, sinemada, sporda, müzik alanlarında ürettikleri eserleriyle adlarını dünyaya duyurmuş sanatçılara sahip olmamız ülkemiz adına gurur duyulacak büyük bir kazançtır.

Yaşama damgasını vuran sanat, sağlıklı bir toplumun oluşumuna zemin hazırladığı gibi ülkeler arasındaki ilişkilerde güçlü bir bağ oluşturan bir dostluk köprüsü işlevini de görür.

ÖZGÜR ORTAMDA SANAT

Özgür olmayan bir ortamda sanatsal faaliyetler gelişemez. Demokratik, çoğulcu ve özgür ortam, sanatın gelişip kökleşmesine zemin hazırlayan ortamdır.

İnsanların özgürlükten yoksun olduğu; yazmanın, okumanın, çizmenin veya benzeri bir sanatsal etkinliğin sıkı kurallara bağlı olduğu rejimlerde özgür sanatçıların yetişmesini beklemek beyhudedir.

Geçmişte özellikle askeri vesayet rejimlerinin hakim olduğu, demokratik gelişmelere fırsat verilmediği otoriter rejimlerde sanat ve sanatçıların özgün eserler üretmelerine fırsat verilmedi. Bu ortamda barınamayan sanatçılar da kendilerini özgür hissettikleri başka ülkelere kaçmak zorunda kaldı. Böyle bir durumda o sanatçılar için vatan hasretine yol açarken ülkemiz için ise sanatçı kaybına neden oldu.

Sanatsal faaliyetlerin özgürce yapıldığı ülkelere olan ilgi her dönem fazla olmuştur. Turizmin canlı olmasının ardında yatan bir başka gerçekte, olumlu iklim koşullarının yanında sanatın güçlü olmasını sağlayan kültürel faaliyetlerin yoğun olmasıdır.

Günümüzde milyonlarca insan bir konseri dinlemek veya tarihe damga vurmuş bir mimari eseri yerinde görmek ya da sanat alanında kendini yetiştirmek amacıyla kültürel sanat etkinliklerinin yapıldığı ülkelere gitme gereksinimi duyuyor.

MUTLULUĞU SANATTA ARAMAK…

Sanatsal etkinlikler,  özgür ruhlu bireylerin doğmasını sağlar. Sanatın değişik alanlarında kendine özgü eserler üreten bireylere uygun çalışma koşulları sağlamak o bireyleri mutlu eden bir yaklaşım tarzıdır.

Özellikle genç kuşağı zararlı alışkanlıklardan kurtarmak, zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak amacıyla sanata yönlendirmek, yararlı sonuçlar verecek bir yaklaşım tekniğidir.

Bireysel gelişimi sağlamak ve kendini mutlu hissetmek bakımından insanın özündeki sanat zevkini ortaya çıkarmak demek o insana geleceğini şekillendirebileceği bir mesleğe yönlendirmek demektir.

Eğitim, insanlara sanat zevki ve ruhu kazandırma açısından önemli bir işleve sahiptir. Mesleki sanat okulları, konservatuarlar, müzik akademileri gibi eğitim kurumlarının yanı sıra diğer eğitim kurumlarında da sanat eğitimi yetişmekte olan çocuklarımıza erken yaşta verilmelidir.

Bir ülkede sanata olan ilginin büyük olması; o ülke insanlarını iyi davranışlara yönetmenin yanında özgür ve mutlu bir neslin doğmasına olanak sağlaması açısından ihmal edilmemesi gerekli bir özellik taşımaktadır.

(*) İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi ( e-mail: ozgenatif@gmail.com)

 


 Okunma Sayısı : 332

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 146405

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.