En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SU KRİZİ

Küresel iklimde görülen değişimler, çok boyutlu bir sorun olarak insanlığın geleceğini tehdit ediyor! Dünya genelinde görülen ve artık daha yakından hissedilen sıcaklık artışı yakın bir gelecekte su krizinin derinleşmesine neden olacak.

Afrika’da ve dünyanın bazı bölgelerinde uzun süredir yaşanan su krizinin değişen iklim koşulları nedeniyle dünya genelinde diğer bölgelere de yayılma riski  giderek büyüyor.

Su, insan ve diğer canlılar alemi için çok önemli olup, ‘olmazsa olmaz, temel ihtiyaçlar arasında yer alan bir içeceğimiz.

Susuzluk sadece kurak bölgelerde yaşayan insanların sorunu değil, yeterli miktarda su kaynaklarına sahip olmasına rağmen bu potansiyeli iyi kullanmayan ülkelerde su sorunu ile karşı karşıya…

ULUSLARARASI  KURULUŞLAR  UYARIYOR

UNİCEF ve Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşlar her yıl yayımladıkları raporlarda su krizine karşı tüm ülkeleri uyarıyorlar.

Bu kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlar gösteriyor ki; dünyada her 6 kişiden biri yeterli miktarda içme suyundan mahrum yaşıyor. Her 2 kişiden birinin içtiği su sağlıksız. Dünya nüfusunun ¼ ü su sorununun çözümü için uğraş veriyor.

Mikroplardan arınmış temiz suyun kullanılmaması yüzünden çoğu çocuk binlerce kişi yaşama gözlerini yumuyor.

Dünya Sağlık Örgütü, su krizinin çözümü amacıyla su tutma havzalarının yapılmasını, kurak bölgelerde etkin şekilde ağaçlandırma yoluna gidilmesini ve su israfının önüne geçilmesini öneriyor.

Su konusunda en sıkıntılı 17 ülkenin 11 i Ortadoğu bölgesinde bulunuyor. Katar, İsrail, İran, Lübnan, Ürdün, Kuveyt ve Suudi Arabistan gibi ülkeler Ortadoğu da su krizi yaşayan ülkeler arasında yer alıyor.

20 Nisan 2018 tarihi suyun tükendiği gün olarak ‘SIFIR GÜNÜ, adıyla Güney Afrika’da Cape Town kentinde belirlendi.

Su krizinin dünya genelinde giderek derinleşmesi sonucu, iç karışıklıkların artmasının yanında; mali istikrarsızlığın yaşanacağı ve bu durumun göç olaylarının yaşanmasında artışa neden olacağı üzerinde duruluyor.

TÜRKİYE’DE   DURUM

Su krizi yaşayan ülkelerin belirlendiği, Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü (WRI) tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre ülkemiz en çok su sıkıntısı çekilen ülkeler sıralamasında 32nci sırada yer aldı.

Türkiye olarak küresel ısınmanın daha yakından hissedildiği ülkemizde; kışların kurak geçtiği, yeterli düzeyde yağışların gerçekleşmediği, göllerimizin kurumaya başladığı su kaynaklarının giderek tükendiği bir dönemi yaşıyoruz.

Yanan ormanlar (daha doğrusu yakılan), suyun bilinçsiz kullanımı, yağışların beklenen düzeyde olmaması su konusunda sıkıntılı günlerin bizi beklediği günler yaşayacağımızın işaretleri olarak görülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, aralarında İstanbul ilimizin de bulunduğu 11 büyük kent için su kıtlığı uyarısında bulundu. Bu uyarıyı dikkate alarak çözüm yolları araştırmak zorundayız.

SU  SIKINTISI  NASIL  GİDERİLİR?

Dünya genelinde artan sıcaklıklar sonucu ortaya çıkan küresel iklim değişikliği beraberinde su krizinde de neden oldu.

Tükettiğimiz her besinin üretiminde önemli miktarlarda su kullanılıyor. Özellikle hayvansal besinlerin üretiminde meyve üretimine göre daha fazla miktarda su kullanılıyor. Bu durumda tarım için gerekli suyun daha randımanlı kullanılması gerçeğini ortaya çıkarıyor.

Konunun uzmanları suyun tıpkı kağıt ve plastik gibi yeniden geri dönüşümünün sağlanması gerektiğini, şehirlerde boru şebekeleri arasına temiz su havzalarının inşa edilmesinin lüzumu üzerinde duruyorlar.

Su israfının önüne geçmek amacıyla bireysel olarak  alınması zorunlu önlemlerde büyük önem taşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iklim değişikliği ve su israfının önüne geçilmesi için 30 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı.

Tavsiye listesine göz attığımızda önerilenler arasında; daha az sıcak su kullanılması, toplu taşımacılığın teşvik edilmesi, elektrikli cihazların bekleme konumunda bırakılmaması, klimaların bakımlı ve filtresinin temiz olması, uzun banyo yerine duş alınması, binaların yalıtımının iyileştirilmesi gibi öneriler yer almaktadır.

Su kaynaklarımızı korumak, su israfından kaçınmak, ağaç dikimini teşvik etmek artık günümüzde daha fazla önem kazanmış durumunda…

Üzerinde yaşadığımız dünya hepimizin dünyası.. Dünyayı yaşanabilir durumda bırakmak amacıyla her bireye önemli sorumluluklar düşüyor. İnsanoğlu olarak yapılan yanlışlar diğer canlılarında yaşamını olumsuz etkiliyor.

Yakın bir gelecekte su krizini daha derinden yaşamamak için önerilere kulak verip israfın önüne geçme yolunda tüm olanakları seferber etmek durumundayız.

(*) İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

e-mail: ozgenatif@gmail.com


 Okunma Sayısı : 375

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 474215

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.