BİR KARA GÜN 15 TEMMUZ

 / ETKİNLİK

 BİR KARA GÜN 15 TEMMUZ

 

Ülkemiz 15 Temmuz 2016 günü hain darbe girişimi ile büyük bir felaketin eşiğinden dönmüştür. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın göstermiş olduğu üstün cesaret ve feraset olmak üzere Milletimizin demokrasiye sahip çıkması Ülkemizi büyük bir felaketten korumuştur. Bu korkunç günde büyük bir cesaret ve fedakarlık göstererek canlarını ortaya koyan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Eğer ki o gün Aziz Milletimiz demokrasiye sahip çıkmasaydı bugün iç savaşla cebelleşen bölünmüş bir Türkiye korkunç tablosunu hep beraber yaşayacaktık. Bu sebeple şehitlerimizin ve gazilerimizin kadrini çok iyi bilelim ve 15 Temmuz’u büyük bir idrakle anlamaya çalışalım. Ayrıca bütün Milletimizin kimyasını bozan FETÖ yü de iyi ve doğru anlayalım.

Evet 15 Temmuz 2016 tarihi Ülkemizdeki sosyal, siyasi ve ekonomik bütün dengeleri bozmuştur. Tedavisi ve telafisi oldukça zor çok büyük toplumsal yaralar açmıştır. Tek olumlu tarafı ilk defa Milletimiz kendi iradesine sahip çıkmış ve darbecilere haddini bildirmiştir. Dileğimiz Milletimizin bu dik ve onurlu duruşu darbeler döneminin sonunu getirmiş olsun. Bundan sonra kimse değil darbe yapmak, aklından dahi böyle bir şeyi geçiremesin.

Türkiye gerçekten darbeler tarihine son vermek istiyorsa 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünü çok iyi incelemeli ve her yönüyle çok iyi tahlil etmelidir. Bu hain darbe teşebbüsü ile ilgili hiçbir karanlık nokta kalmamalı ve bütün failler açığa çıkarılmalıdır.

Darbeler ve darbe girişimleri demokrasi standardı yüksek ülkelerde olmuyor. Uzun süre iktidarda tek başına kalmış bir siyasi iktidarın; Türkiye’nin demokrasi standardını evrensel normlara çıkaramaması gerçekten üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Bu çağda bu kadar birikimi olan bir Türkiye’nin bir kere daha bir darbe teşebbüsüne muhatap olması gerçekten çok üzücü bir durum. Bu sebeple öncelikle sorunun nereden kaynaklandığı iyi tespit edilmeli ve buna göre bir daha darbelerle muhatap olmamak için gereken tedbirler alınmalıdır. Kısır ve dar siyasi çekişmeler bir tarafa bırakılmalı Türkiye’nin bu en önemli ve acil sorununa çözüm aranmalıdır.

Darbelerin hamasi duygusallıkları ve istismarları değil bilimsel ve akılcı tarafları öne çıkarılmalıdır. 15 Temmuz’un Ülkemize getirdiği en büyük zarar ADALET’e olan güvenin çok ciddi bir şekilde sarsılmasıdır. Bu durum gerçekten ülkemizin beka sorunu haline gelmiştir. Bir ülkede ADALET terazisi bozulduğu zaman o ülkede doğru olan hiçbir şey kalmaz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun önderliğini yaptığı Adalet yürüyüşü Hükümet tarafından dikkatle irdelenmelidir. Kendi yandaşlarının dalkavukça yaklaşımlarına değil sosyolojik ve bilimsel verilere itibar edilmelidir. Bugün Adalet Bakanının yaptığı açıklamaya göre 15 Temmuz sonrası 169000 kişi hakkında işlem yapılmış ve 50500 kişi tutuklanmış. Diğer detaylar bir tarafa ülkemizin nasıl bir felaket içinde bulunduğu açıktır. Bu kişiler arasından gerçek darbeciler ve suçlular bir an önce ayıklanmalı, OHAL kalkmalı ve ülkemiz acilen normalleşme sürecine girmelidir. Masum olan bir kişinin dahi mağduriyeti hepimize çok büyük veballer yükleyebilir. Ayrıca FETÖ tipi yapılanmaların önüne geçmek için gereken kanuni düzenlemeler derhal gerçekleştirilmelidir. Türkiye’de FETÖ tipi yapılanmalara oldukça müsait bir zemin vardır. Din ve diğer kutsallarımız sosyal, siyasal ve ticari hayatımızda fazlasıyla istismar edilmektedir. Dini yapılanmaların ve STK’ların mali durumları çok ciddi takip edilmeli ve kayıt altına alınmalıdır. 

Özetle bir musibet bin nasihattan iyidir özdeyişi ile 15 Temmuz musibetinden Milletçe çok iyi ders almamız lazım. Bir kere daha aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar dilerken, Yüce Milletimize de bir kere daha geçmiş olsun diyorum. 14 Temmuz 2017

 

Mehmet BOZDEMİR

       Demokraside Birlik Vakfı

Ve

İnsani Değerler Derneği Genel Başkanı

 

 Okunma Sayısı : 921         14 Temmuz 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 545249

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.