En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

OTİZMLİ BİREYLERDE EĞİTİMİN ÖNEMİ

OTİZMLİ BİREYLERDE EĞİTİMİN ÖNEMİ
Atıf  ÖZGEN (*)
İnsan yaşamını zora sokan engellerden biri de tıp dilinde ‘otizm, olarak adlandırılan bir rahatsızlık türüdür.
Konunun uzmanlarına göre ‘otizm, genetik bir hastalık olmayıp bir nevi bağırsak hastalığıdır.
Günümüzde insanlar doğal yaşam ve beslenme koşullarından süratle uzaklaşmaktadır. Sezaryenle doğum, antibiyotik kullanımı, insan vücudunun ağır metal, ilaç ve toksinlere maruz kalması, yanlış beslenme; özellikle bebek bekleyen hamile annelerde otizmli çocuk doğurma riskini artırmaktadır.
Otizm genel olarak, sözel ve sözel olmayan iletişimde ve sosyal ilişkilerde problemli, tekrarlayıcı davranışlar vi ilgisizlik belirtileri olan; yaşamın ilk üç yılında çıkan ve yaşam boyu devam eden beyin ve sinir sisteminin bozukluğundan kaynaklanan bir rahatsızlık olarak ifade edilmektedir.
Türkiye’de otizmli bireylerin 0-18 yaş grubunda olanlarda 350 binin üzerinde olduğu ve bunların sadece 30 bine yakınının eğitim aldığı; her 68 çocuktan birinde otizm rahatsızlığı görüldüğü belirtilmektedir. Bu rahatsızlığın erkeklerde görülme sıklığı, kız çocuklarına kıyasla dört kat daha fazladır.
İnsan sağlığını ilgilendiren her hastalıkta olduğu gibi otizmde de erken teşhisin önemi büyüktür.
Üç yaşını doldurmamış bir çocuk akranlarından farklı davranış sergiliyor, dil ve iletişim sorunu yaşıyorsa; otizm teşhisi konusunda uzman bir çocuk-ergen psikiyatrına ailesinin başvurması gerektiği uyarısı yapılmaktadır.
OTİZMLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ
Otizm tanısı konulan bir çocuk için 1-3 yaş aralığında yapılacak tedavinin; rahatsızlığın yenilmesinde bir ‘altın çağ, olduğu nitelendirilmektedir.
Otizme yol açan nedenlerin yanlış beslenmeden kaynaklanması; tedavi aşamasında karbonhidratsız, şekersiz, işlenmiş gıda ve glütenden uzak bir beslenme tarzını zorunlu kılmaktadır.
Otizmli bireylerde eğitim aşamasında izlenecek yol, bireyin normal yaşamını engelsiz olarak yürütmesi açısından büyük önem taşıyor.
Eğitim sürecinde başarılı sonuçlar alınabilmesi için konunun uzmanları; aşağıda sıralanan önerilerin sağlıklı projeler geliştirilmesi aşamasında dikkate alınmasını tavsiye ediyor:
• Devlet politikası, otizmli çocukların eğitimi konusunda yeterli bir düzeyde olmalı.
• Tam ve yarı zamanlı bakım ve barınma hizmetlerinin sağlanacağı yaşam merkezleri oluşturulmalı.
• Otizmli bireylerin boş zamanlarını spor ve sanatın değişik kollarıyla değerlendirecek bir ortam oluşturulmalı.
• Eğitimleri ömür boyu sürecek şekilde değişik olanaklardan yararlanılmalı.
• Otizmli bireyler için uygun çalışma ortamları ihdas edilmeli.
• Engelli bireylere tanınan önceliklerden sağlık hizmetleri alanında otizmli bireylerde yararlanmalıdır.
 
OTİZMLİ BİREYLERDE BAŞARILIDIR…
Bir çocuğa otizm tanısı konulması; o çocuğun yaşamına küsüp hayatın her alanında yakalayabileceği başarılardan yoksun kalacağı anlamına gelmemektedir.
Otizmli çocukların gizli beceri ve yeteneklerini açığa çıkarmak; bu çocuklara müzik, tiyatro, fotoğraf veya el sanatları gibi alanlarda uygun bir çalışma ortamı sağlamakla mümkün olabilir.
Nitekim, kendilerine uygun ortam sağlandığında spor, sanat ve müzik dalında kendini kanıtlamış; uluslararası yarışmalarda derece almış otizmli gençlerin başarı dolu öyküleri de dikkat çekicidir.
Otizmli bireyler için ihmal edilmemesi gereken en önemli husus; eğitimlerine ara verilmeksizin sabır ve özveri ile yanlarında olduğumuzu hissettirmektir.
Otizmli çocuğu olan annelerde, sabır ve özveri ortamı içinde eğitime devam etmenin olumlu sonuçlar verdiğini ifade ediyorlar.
Otizm üzerine çalışmaları olan hekim ve pedagoglar da;  otizmin genetik bir hastalık olmayıp tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık türü olduğunu vurguluyorlar.
Eğitim aşamasında önemli olan diğer bir husus da, sabır ve sevgi dolu bir yaklaşımın yanında otizmli bireylere asla şiddet uygulanmaması gerektiğidir.
Ayrıca otizmli bireylere karşı dışlayıcı ve farklılaştırıcı, toplumdan soyutlayan bir tavır koyma yerine; kaynaştırıcı bir yaklaşım sergilemek gerekir.
Eğitim hizmetlerinin yanında, otizmli birey sayısını aşağıya çekecek politika üretmek ve bu rahatsızlığı yaşayan vatandaşlarımıza yaşamı kolaylaştıracak önlemler almak da ilgili kurumların öncelikli görevleri arasında yer almalıdır.
 
(*) İnsani Değerler Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi
e-mail: ozgenatif@gmail.com
 
 
 

 Okunma Sayısı : 1042

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 499015

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.