BASIN AÇIKLAMASI

 / HABERLER

Ülkemizde yeni bir dönemi başlatacak olan 24 Haziran seçimlerinin ne kadar önemli, hayati ve tarihi bir seçim olacağı herkesin malumudur.

            Demokrasilerin olmazsa olmazı; serbest, özgür, eşit ve adil seçimlerdir. Türkiye bugüne kadar ufak tefek tartışmaların dışında onlarca seçimi oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bir ülkedir. En başarılı olduğumuz konuların başında seçimlerin geldiği rahatlıkla söylenilebilir.

            OHAL ortamında yapılması dolayısıyla zaten çeşitli tartışmalara konu olan 24 Haziran seçimlerine şaibe, gölge veya leke düşürmek demokrasimize ve ülkemize yapılacak en büyük kötülük olacaktır. Bu sebeple başta basınımız ve siyasi partilerimiz olmak üzere devletin ve toplumun bütün kesimlerine çok önemli görevler düşmektedir. Özellikle bazı basın ve medya organlarının sayın cumhurbaşkanı adaylarına ve siyasi partilere eşit olarak yer ve zaman ayırmamaları toplumda çok büyük şüphelere, endişelere ve gerginliklere sebep olmaktadır. Değerli basınımızın evrensel basın ahlakına ve ilkelerine uymaları birinci öncelikli asli görevleridir. Unutulmasın ki özgür basın sadece demokrasilerde hayat bulur.

            Ayrıca bazı siyasilerimizin kin ve nefret söylemleri ile abartılı bir şekilde seçimleri bir savaş, kurtuluş, yok oluş veya beka meselesi gibi takdim etmelerini son derece yanlış ve tehlikeli buluyoruz. Siyasi partiler ve siyasetçiler yıkıcı değil yapıcı olmalıdır. İnsani değerlerin en güzel ve örnek biçimde yaşandığı yerler siyaset platformu olmalıdır. Siyaset ülkeye hizmet yarışı olmalı, kavga, intikam ve düşmanlık zemini yaratmamalıdır.           

            Demokrasi konusunda bazı eksikliklerimize rağmen köklü bir devlet şuuru ve sağlam bir toplum yapısı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin; varlığını, birliğini ve bütünlüğünü hiçbir güç ve olay tehdit edemez.

            24 Haziran seçimlerinin karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan bir huzur ortamında yapılarak demokrasimizin ve ülkemizin gelişmesine, TAM DEMOKRASİYE geçişimize vesile olması için bütün vatandaşlarımızı ve devletimizin ilgili kurumlarını göreve ve sorumluluğa davet ediyoruz.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

24 Mayıs 2018

Mehmet BOZDEMİR

Demokraside Birlik Vakfı Başkanı


 Okunma Sayısı : 2061         24 Mayıs 2018

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 536289

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.