En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

İNSANLAR MUTLU OLSUN DİYE…

İNSANLAR MUTLU OLSUN DİYE…

Atıf ÖZGEN (*)

Üzerinde yaşadığımız dünyayı algılama şeklimiz, yaşam serüvenimizde karşılaştığımız olaylarla yakından ilgilidir.

Tabiatın bize sunduğu harika ortam içinde gözlerimiz önüne serilen güzellikleri göremiyorsak, kusuru başkalarında değil kendimizde aramalıyız.

Şu fani dünya, gerçekte Yüce Rabbimiz tarafından insanlar kötümser ve karamsar olsunlar diye değil; iyimser ve mutlu olsunlar diye yaratılmıştır.

Dünya üzerinde yaratılan her şey insanlığın hizmetine tahsis edilmiştir. İnsanlar arasındaki ilişkilerin temel esası da; insanların hoşgörü ve saygın bir ortam içinde birbirlerine yardımcı olması ilkesine dayanmaktadır.

Bu ilkeyi görmeyip kendini diğer insanlardan üstün ve farklı gören anlayış, tarih boyunca her seferinde yenilgiye uğramıştır.

Güzel ve anlamlı olan husus çevremizi süsleyen doğal harikaları görüp, yaşamımızı mutlu olma esasına göre düzenleyebilmektir.

GÜZELLİKLERİ GÖREN GÖZLER

Gözlerimiz, yaşamın güzelliklerini görmemizi sağlayan ve ruhumuza yansıtan çok değerli bir organımızdır.

Görme yetisinden mahrum olan milyonlarca insan, göremeyip hissettikleri güzellikleri ruhlarında yaşatmaya çalışıyor.

Sahip oldukları görme yetisinin bilincinde olmayan başka insanların, görme engelli bu insanlardan çıkarabilecekleri önemli dersler olmalı…

Görüp te görmemezlikten gelmek kadar gördüklerinin farkına varamamakta kendine verilen göz nimetini umursamamak demektir. Gerçekleri gören gözler, mutlu olmayı hak eden gözlerdir:

Güneş her sabah yeniden doğar insanlar mutlu olsun diye…

Her yeni gün insanlığın hizmetine sunulan çok değerli bir zaman dilimidir.

Mevsimler, farklı zaman dilimlerinde farklı tabiat olaylarının yaşandığı insanları mutlu kılan görsel bir doğa harikasıdırlar.

Sonbaharda dökülen yapraklar, kışın yağan kar, baharda tabiatta yeniden doğan renk cümbüşü, yaz mevsiminin insanlara verdiği huzur, sükunet ve bereket içimizde yeşeren mutluluğu artıran güzellikler demetidir.

Tabiatı süsleyen çiçekler ve bitkiler, içlerinde mucizeler saklı renk ve kokularıyla insanlar mutlu olsunlar diye yaratılmıştır.

İnsanlara hizmette bulunsun diye var olan hayvanlar alemi; tabiatı tamamlayan, dengeleyen ve yaratılışlarına uygun kullanıldıklarında mutluluk ve güven vermekle kalmayıp, sağlıklı beslememize de yardımcı olan özelliklere sahiptirler.

MUTLULUK İÇİMİZDE

Sadece gören gözlerimizle değil, yaptıklarımız ve yaşattıklarımızla da mutlu olma hazzına ulaşabiliriz.

Yeteneğine uygun bir işe sahip olmak, sanatsal etkinlikleri yakından izlemek, sosyal sorumluluk projeleri içinde yer almak, yoksula ve yolda kalmış insanlara yardımcı olmakta insan olarak her birimizi mutlu kılacak olan etkinliklerdir.

Ne var ki insan, kendini mutlu kılan olaylar kadar, mutsuz olmasına yol açan olaylarla da karşılaşır yeryüzünde…

Yüzyıllardır sürüp giden savaşlar ve bu savaşların yol açtığı göçler, yoksulluk, tedavisi mümkün olamayan hastalıklar, kavga ve katliamlar, cinayet ve ölümler insanları mutsuz kılan nedenlerden birkaçıdır.

Demek oluyor ki; içimizde yaşatacağımız güzellikler bizi mutlu kılarken, dışımızda gelişen olaylar bizi mutsuz kılmaya yetiyor.

Gerçekte her insan mutlu olmak ister. Ancak; içinde bulunduğumuz ortam, çevremizde yaşanan olaylar insan mutluluğunu yakından etkileyen özelliklere sahiptir.

İçimizde yaşadığımız güzellikleri kontrol ettiğimiz kadar, dışımızda gelişen olayları da kontrol edebilseydik kendimizi daha mutlu hissedebilirdik.

Sonuçta insan ve insanlık olarak çevremizde yaşanan güzellikleri korur ve sahiplenebilirsek kendimizi mutlu; böyle yapmayıp bu güzellikleri yok edip kırıcı ve kavgacı olursak kendimizi mutsuz hissederiz.

Bir bakıma mutluluk içimizden, mutsuzluk dışımızda yaşanan olaylardan kaynaklanır. Tercihimiz mutluluk veren olayların içinde olmak, mutsuzluk veren olaylardan uzak olmaktır.

(*) İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi e-mail: ozgenatif@gmail.com


 Okunma Sayısı : 247

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 318116

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.