En Son Haberler


MUTLU YAŞAM İÇİN STRES YÖNETİMİ

ANASAYFA / MUTLU YAŞAM İÇİN STRES YÖNETİMİ

TARİH: 17.12.2022, SAAT: 14.00

YER: İnsani Değerler Derneği Konferans Salonu

KONUŞMACI: Halim ALTINIŞIK

İnsani Değerler Derneği ve Demokraside Birlik Vakfı yönetimi tarafından geleneksel olarak tertiplenen hafta sonu sohbetlerinin bu haftaki konuşmacısı İnsan İlişkileri ve Yüz Okuma Uzmanı Halim Altınışık oldu. Sohbet, İDD Onursal ve Demokraside Birlik Vakfı Genel Başkanı Mehmet Bozdemir tarafından açıldı.

Bozdemir, önce konuklara yakın ilgileri nedeniyle teşekkür etti, hoş geldiniz dedikten sonra dernek ve vakıf faaliyetleri konusunda bilgi verdi. Özellikle Vakıf yönetimi tarafından ortaya konulan ‘Tam Demokrasi Platformu, projesini açıkladı, konuklardan projeye destek olunmasını, amaçlarının güçlü bir demokrasi ülkesi oluşturmak olduğunu, insan kaynaklarının iyi kullanılması gerektiğini, birbirimizi severek mutlu bir topluma ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Seçim ortamına girdiğimizi ancak gerçek çözümün tam demokrasiden geçtiğini söyleyerek sözü konuşmacı Halim Altınışık’a bıraktı.

Halim Altınışık, ilgileri nedeniyle izleyicilere teşekkür edip, hoş geldiniz dedikten sonra kişisel gelişim konusunda yürüttüğü çalışmalar konusunda konukları aydınlattı. Bugünkü konusunun stres olduğunu ifade ederek iş hayatında güven ve el okuma konuları üzerinde de çalıştığını söyledi.

Aşağıda Sayın Halim Altınışık’ın dernek ve vakfın konferans salonunda yaptığı konuşmanın özetini okuyacaksınız:

‘ Konuklara hitaben; uykusuzluk, baş ağrısı, neşesiz, ve depresif bir haliniz varsa kolayca sinirleniyorsanız streslisiniz demektir, önemli olan stresin derecesidir diyen Altınışık, ülkemizde her 10 kişiden 6sının stresli olduğunu, üniversite mezunlarının da % 65 nin stres yaşadığını açıkladı.

Her 10 kişiden üçü mutsuz, çalışmayan her 10 kişiden yalnızca 2 si kendini mutlu hissediyor. İnsan olarak yaşamda mutlu ve başarılı olmak için yaşıyoruz, ne var ki stres, kaygıya kaygıda korkuya yol açıyor.

Ekonomik sorunlar, gelecek kaygısı, iş, okul sorunları insanları strese sokuyor öncelikle mutluluğu evde yakalamalıyız, duygusal sebepleri aşıp (an)ı yaşamalıyız. Acıları yaşamak stres yaratıyor, beyin kimyası bozuluyor. Zihin karışıklığı, unutkanlık, uykusuzluk, dalgınlık, aşırı yeme, ağlama, öfke, sıkıntı beyin kimyasında bozulmaya yol açıyor.

Beyin sağlığı önemli,  El alem ne der düşüncesi bireyi olumsuz etkiler, beyinde seretonin ve adrenalin azalması depresyona neden oluyor. Beynimize gönderdiğimiz sinyal önemlidir, beyne olumlu sinyal gönderilmeli. Nasıl mutlu olurum, nasıl kendimi geliştiririm sorularını kendimize yöneltmeliyiz.

Sürekli değişen çevremize uyum sağlamaya çalışırken, yaşadığımız fiziksel ve duygusal zorlanmalar strese yol açıyor. Stres, son yıllarda ortak bir sorun haline geldi. İnsanlar, stresle birlikte yaşamayı öğrenmeli ve olumsuz etkisini en aza indirmeli. Kişilik, bizi diğerlerinden farklı kılan özelliğimizdir. Herkesin stres yönetimi farklıdır, kaynaklarına indiğimizde her problem çözülebilir.

Stres altında bulunan kişilerde fiziksel belirtilerin yanında zihinsel ve sosyal belirtilerde bulunur. A tipi kişilik yapısı olanlar strese daha çabuk girer, öfkeli, çabuk sinirlenen, acele karar veren, saldırgan bir özellik taşırlar.

B tipi kişilik yapısına sahip olanlar, her şeyi olduğu gibi görür, kendinden emin, açık ve samimi, işlerinde kalite arayan bir yapıya sahiptirler.

Stres yönetiminde DKBY yani değiştir, kabul et, boş ver, yaşam tarzını yönet ilkesi önemlidir. Kontrol edemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz. Kontrol edilebilen veya edilemeyen psikososyal kaynaklar var.

İnsan yaşamında zaman yönetimi çok önemlidir, Erken kalkmak, önceden hazırlıklı olmak, randevulara zamanında gitmek bize zaman kazandırmanın yanında strese girmemizi de önlemeye yardımcı olur.,

Sayın Halim ALTINIŞIK, konuşmasını tamamladıktan sonra sohbete ara verildi, 15 dakikalık aradan sonra sohbetin soru/cevap bölümüne geçildi. İDD Genel Başkanı sohbetin bu bölümünde Sayın Halim Altınışık için hazırladığı şiiri okudu. Konukların da katkıda bulunduğu soru cevap kısmından sonra sohbet 16.30 da son buldu.

İNSANİ DEĞERLER DERNEĞİ/ DEMOKRASİDE BİRLİK VAKFI 17.12.2022