En Son HaberlerMehmet BOZDEMİR

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

60 YIL ÖNCE BUGÜN TÜRKİYE’DE DEMOKRASİNİN KATLEDİLDİĞİ ASKERİ VESAYETİN BAŞLADIĞI GÜNDÜR

60 YIL ÖNCE BUGÜN TÜRKİYE’DE DEMOKRASİNİN KATLEDİLDİĞİ ASKERİ VESAYETİN BAŞLADIĞI GÜNDÜR


            1960 İhtilali Türkiye’de bütün dengeleri bozmuştur. Çok partili hayata geçişimizin henüz 10.yılında genç demokrasimiz öyle bir darbe yedi ki halen kendine gelebilmiş değil ve 97 yıldır gelişmiş huzurlu bir ülke olamadık.

            Askeri vesayetle birlikte ideolojilerin esiri olan aydınlarımız demokrasiye sahip çıkamadıkları gibi onun içini boşalttılar ve kör bir siyasi kavga başladı. Öyle bir siyasi yapı oluştu ki bu yapı demokrasinin önündeki en büyük engel haline geldi.

        Yanlış laiklik anlayışı, yanlış ve eksik din algısı, ve hamasi milliyetçilik yanaşma düzeninin en büyük koruyucuları haline geldi. Zamanın ruhundan ve evrensel değerlerden oldukça uzak kalan siyasiler ise siyaset kurumunu bir rant aracı durumuna getirdiler.

       Kaynakları çarçur edilen, vatandaşlarını kolayca hain, terörist ilan eden bir ülkeye tam demokrasinin gelmesi mümkün mü?

       27 Mayıs Darbesinin simgesi olan Yassı Ada bugün “DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER ADASI” adını alacak. Açılışı bizzat Sayın Cumhurbaşkanı yapacak. Bugüne kadar gündeminde güçlü bir DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK talebi olmayan ülkemizde bugün bir milat olur inşallah. Demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes’i, Fatih Rüştü Zorlu’yu ve Hasan Polatkan’ı rahmetle anıyoruz.

     Geçmişteki olayları bilimin ve aklın ışığında analiz edip evrensel insani değerleri esas alarak, TAM DEMOKRASİ hedefini kızıl elma ideali haline getirmek her Türk aydınının bu ülkeye bir namus borcu olmalıdır. Bütün dostları sevgi ve saygıyla selamlıyorum.  27 Mayıs 2020

Mehmet Bozdemir 
Demokraside Birlik Vakfı Başkanı ve İnsani Değerler Derneği Genel Başkanı


 Okunma Sayısı : 832

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 184297

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.