En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

İNSANİ KRİZ VE İNSANLIK

İnsan, yaşamı süresince değişik olaylarla karşılaşır. Bu olaylar arasında insanı mutlu edenler kadar mutsuzluğa ve krize sokan olaylarda vardır.
Kriz hali, insanın kendini çaresiz ve umutsuz hissettiği, endişe ile izlediği olumsuz olayların yaşandığı bir haldir.
İnsani kriz; toplumun ya da bir grup bireyin sağlığını, güvenliğini veya mutluluğunu olumsuz olarak etkileyen olayların yaşanması şeklinde açıklanmaktadır.
Hiç beklenmedik bir anda yaşanan doğal afet, işgal ve saldırı bölgesinde bir çatışmaya yakalanmak, salgın bir hastalık ya da insan hatasından kaynaklanan hayati nitelikte bir hata insanları yaşamsal bir krizle karşı karşıya bırakabilmektedir.
Yaşamı tehdit altında olan, kendini kimsesiz ve çaresiz hisseden, başkalarının yardımına muhtaç durumuna düşen bir insan kriz içinde demektir.
KRİZ ORTAMI VE ÇOCUKLAR
Kriz ortamı, şüphesiz her yaşta insanı olumsuz etkileyen bir ortamdır.
Özellikle çocukların, kadınların, engellilerin ve yaşlıların diğer yetişkin bireylere göre daha fazla etkilendiği bir ortamdır.
İnsan yaşamının tehlikeye girdiği ortamlar ile ekonomik sıkıntıdan dolayı beslenme sorunu yaşanan ortamlar, insani krizin tehlikeli boyutlara ulaştığı ortamlardır.
UNICEF, 2021 yılında Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kuzeydoğu Nijerya, Sahel Kuşağı, Güney Sudan ve Yemen’de 10.4 milyon çocuğun akut beslenme sorunu yaşayacağının tahmin edildiğini açıkladı.
Sadece Afrika’da değil, dünyanın değişik bölgelerinde çatışma, iç savaş ve terörün yaşandığı bölgelerde çocuklar tam bir kriz ortamında bulunuyor.
Birleşmiş Miletlere göre, günümüzde dünya genelinde 125 milyona yakın insan, acil insani yardıma ihtiyaç duymaktadır.

Güney komşumuz olan Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaşın üzerinden 10 yıl geçti. Bu iç savaşta 150 bini kadın ve çocuk olmak üzere 600 bini aşkın insan yaşamını kaybetti. 2020 yılında insani yardıma muhtaç insan sayısı 11 milyon civarındayken bu sayının 2021 de 13 milyona ulaştığı ifade ediliyor.
Bilhassa çocukların uğradığı yaşamsal krizi, yeterli beslenmeden de öte Ege Denizinde yaşanan hayallerin kaybolması, umutların seraba dönüşmesi yolculuğun felakete dönüşmesi şeklinde yorumlamak gerekir.
Çocukların geleceğini yok eden; ölümlere, kaybolmalarına ve göç yolunda telef olmalarına yol açan iç savaş ve terör eylemleri büyük çaplı insani krizlerin doğmasına yol açabiliyor.

İslam dünyasında özellikle Yemen’de ve Orta Afrika’nın Çad Gölü bölgesinde yaşanan savaş, kitlesel şiddet eylemleri ve terör nedeniyle yüzbinlerce insan yerlerinden oldu.
Birleşmiş Milletler, Çad Gölü bölgesinde 11 milyon insanın ümitsizce yardıma ihtiyaç duyduğunu ve 500 binden fazla çocuğun beslenme sorunu yaşadığını açıkladı.
Krizden öte insanlık dramına dönüşen olaylar karşısında uluslararası insani yardım kuruluşları önemli sorumluluklar üstlenmiş durumda.
İNSANİ KRİZLERİ ÖNLEME FAALİYETLERİ
İnsanda kriz hali, acil yardımı zorunlu kılan bir haldir.
Doğal afet, kaybolma, suda boğulma ve benzeri durumlarda yaşanan krizler acil müdahaleyi gerekli kılan durumlardır.
Yetersiz beslenme, açlık, salgın hastalık gibi durumlarda da yaşanan insani krizlere karşı önceden tedbir alınması gerekiyor.
Birleşmiş Milletler ve yan kuruluşları büyük çapta yaşanan insani krizlere karşı tüm insanlığı uyarmakta ise de, yapılan yardımlar yetersiz kalmaktadır.
Krizin bireysel yaşanması ya da bir grup veya topluma yönelik olması durumlarında uygulanacak önlemler farklı farklı olmaktadır.
Psikolojik sorunları olan, açlık çeken veya ciddi bir hastalık sorunu yaşayan insanların yaşadıkları krizlere müdahale bireysel çapta önlemler almakla önlenebilir.
Savaş, terör, doğal afet ya da yangın gibi aniden gerçekleşen olaylarda yaşanacak insani krizlerde; kriz yönetimi, kriz masası kurulması gibi önlemlere başvurulmaktadır.
İnsan yaşamını hedef alıp, insanların kriz yaşamasına sebep olan durumlarda insan hayatının kurtulmasını sağlayan tedbirlerin öncelikle alınması zorunludur.
Herhangi bir ülkede olabilecek iç savaşın veya terörü önlemek, olası insani krizin önüne geçmek demektir.
Dünyanın herhangi bir yerinde gıda sıkıntısı yaşanan bölgelere öncelikle gıda yardımı yapmakta olası bir krizi önleme anlamına gelir.
İnsani kriz, insanların değişik ortamlarda yaşadığı ve halen dünyanın değişik bölgelerinde yaşanan krizdir.
Günümüzde milyonlarca yetişkin insan iç savaş ya da terörist gruplarca yapılan eylemler nedeniyle yaşamlarını tehdit altında görmektedir.
Çocukların, kimsesizlerin ve yaşamlarını engelli olarak sürdüren insanların yetersiz beslenme ve sağlık alanında yaşadıkları krizler çoğu zaman ölümle sonuçlanmaktadır.
İnsanlığı hedef alan ‘insani krizin, önlenmesi amacıyla müştereken hareket etme zorunluluğu vardır.
İnsanlık ancak dünya genelinde insani krizlere yol açan nedenlerin önlenmesi durumunda nefes alacak, masum çocukların yüzü gülebilecektir.
(*) İnsani Değerler Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi
e-mail: ozgenatif@gmail.com

 


 Okunma Sayısı : 69

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 696741

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.