En Son HaberlerAtıf ÖZGEN

bilgi@insanidegerler.org
  Özgeçmişi
  Tüm Yazıları

HAYATIMIZI KARARTAN ENGELLER!..

Engeller, insan yaşamına kurulmuş tuzaklardır!
Doğuştan veya sonradan engelli olmak demek, insan için bir ömür boyu sürebilecek sıkıntılara katlanabilmek demektir.
Hiçbir insan durup dururken engelli olmak istemez; ne var ki bu konudaki istatistiki veriler, nüfusumuzun %10 u aşkın bir kısmının engel tuzağına takıldığını gösteriyor.
Doğuştan gelen engeller, kişinin iradesi dışında gelişen çoğu kez akraba evliliklerinden kaynaklanan engellerdir.
Engelli kalmaya yol açan nedenler üzerinde yapılan bir araştırma toplumsal yapımızda akraba evliliklerinin engelli yaşamların doğmasına yol açtığını ortaya koydu.
Akraba evliliklerinin yol açtığı engelliliğe karşı toplumda bilinçlendirme faaliyetlerine ağırlık verilmesi Sağlık Bakanlığımızın öncelikli sorumlulukları arasında yer almaktadır.
İnsanın hayatını karartan, günlük yaşamın acı sürprizi olarak ortaya çıkan bazı engeller hiç beklemediğimiz bir anda sonradan ortaya çıkan engellerdir.
Bu engellerin görünür yüzü olduğu kadar, görünmeyen yüzü olanlarına da tanık olabiliyoruz.
Görünür yüzü olan engellere karşı insanlar; ‘Dikkat Ölüm Tehlikesi Var, ilanı ya da tehlikeli bölgenin kontrol altında tutulması yoluyla uyarılıyor.
Engelli olmaya yol açan asıl tuzaklar, insanın hiç beklemediği bir anda gerçekleşip yaşanan tuzaklardır.
Bu tuzakların çok sayıda olması; insanın, tehlikenin nereden ve ne zaman karşısına çıkacağı hususunda belirsizliğe yol açabiliyor.
Toplumsal yaşamda ‘Görünmez Kaza, denilen şey; çoğu zaman zamanında alınmayan bir önlem sonucu karşımıza çıkan ve insanın ‘engelli, olmasına yol açan kazalardır.
Özellikle büyük kentlerde insanın başına gelen engel tuzaklarının zamanında önlemi alınmış olsaydı çok sayıda insanımızın engelli olmasının önüne geçilmiş olacaktı.
Açık bırakılan rögar kapakları, parkta veya spor salonlarında tehlike arz eden elektrik kabloları, yıkılmaya yüz tutmuş duvarlar, giriş ve çıkışları kontrol altında olmayan inşaat bölgeleri, frenleri tutmayan kamyon ve tırlar, yolcularını tam indirmeden harekete geçen otobüs veya dolmuşlar çoğu zaman insanları engelli bırakan kazalara neden olabiliyorlar.
Henüz hayatlarının baharında olan çocuklarımızın oyun oynadıkları bölgelerde yaşanan kazalar, engelli kalmanın ötesinde ölümle de sonuçlanabiliyor.
Alınan tüm önlemlere rağmen, insan iradesi dışında olağanüstü hava koşullarında gerçekleşen deprem, sel ve benzeri afetler insanlığın çaresiz kaldığı felaketler arasında yer almaktadır.
Yaşamın acı sürprizlerine karşı insanın her alanda tedbirli olması hayati bir zorunluluktur.
İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların bulunduğu iş yeri, inşaat mahalli veya fabrika gibi yerlerde alınması zorunlu önlemleri belirler.
Bu önlemlerin dışında bireysel olarak her insanın yaşadığı ortamların güvenli olmasını sağlayacak başka önlemelere de gereksinim vardır.
Bilhassa çocuklu evlerde açık bırakılan balkon kapısı veya pencereler, elektrikle çalışan cihazlar çocuklarımız için tehlike teşkil etmektedir.
Çocuklarımızın engelli kalmasına hatta ölümlere yol açabilen tehlikelere karşı önceden tedbir alınması hayati bir zorunluluktur.
Yetişkin bireylerinde normal yaşam koşullarında olası tehlikelere karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.
Hususi araçların bakımlarının zamanında yapılması, kent içindeki tehlikeli yerlerden geçerken dikkatli olunması, olası tehlike teşkil eden yerler için ilgili birimlerin uyarılması bir vatandaşlık görevi olarak benimsenmelidir.
Eurostat istatistiklerine göre Türkiye, Avrupa’da 100 bin çalışan başına ölümlü iş kazalarında yakın zamana kadar ilk sırada yer almaktaydı. Bu veriler Sosyal Güvenlik Kurumu verilerince de doğrulanmaktaydı.
İnsan hayatı değerlidir. İnsanlarımızı engelli kılan veya ölümlere neden olan olası tehlikelere karşı koruyucu önlemler almak yaşamsal bir zorunluluktur.
Bu konuda ilgili kurumlar yanında bireysel olarak her birimizin sorumluluğu vardır.
Sorumluluk bilinciyle hareket edip, zorunlu önlemleri zamanında aldığımız takdirde kazaların yanında engelli yaşamların da artmasının önüne geçmiş olacağız.
(*) İnsani Değerler Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi
e-mail: ozgenatif@gmail.com

 


 Okunma Sayısı : 194

DİĞER YAZILARI

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 586732

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.