ANKARA'DA HAKİMLER VAR...

 / ETKİNLİK

ANKARA’DA HAKİMLER VAR...
Anayasa Mahkemesinin Ömer Faruk Gergerlioğlu ile ilgili verdiği hak ihlali kararı, Türkiye’nin halen bir hukuk devleti olduğunu çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Anayasa Mahkemesi üyelerini yürekten kutluyorum. Bu kararı oy birliği ile vermeleri de her türlü takdiri fazlasıyla hak etmektedir. Bu karar,  Türkiye’nin demokrasi ve hukuk puanını yükseltmiş, ülkemizin itibarını artırmıştır. Bu arada büyük bir haksızlığa uğrayan değerli dostum Ömer Faruk Gergerlioğlu’na da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.  Hak ve özgürlükler savunuculuğu mücadelesinde de başarılar diliyorum.
Berlin’de Hakimler Var!
Hikayeye göre Alman Kralı II. Frederick 1750 yılında Postdam’dan geçerken orada bir yeri çok beğenir ve adamlarına orada kendisine bir saray yapmaları emrini verir.
Kralın adamları gösterilen yere gidince orada bir değirmen olduğunu görürler. Saray yapılabilmesi için o değirmenin oradan kaldırılması gerekir. Bunun üzerine gidip değirmenin kapısını çalarlar. Karşılarına değirmenin sahibi yaşlı adam çıkar. Kralın adamları, kralın değirmeni satın alacağını söyleyip kaç para istediğini sorarlar yaşlı değirmenciden. Fakat değirmenci satmayı kesin bir dille reddeder. Değirmen için ederinin çok üstünde teklif yapılsa da nafiledir.
Adamları kralı yanına döner ve durumu anlatırlar. Kral, adamlarını geri çeviren değirmenciyle bir de kendisi konuşmak ister. Yaşlı değirmenci kralın huzuruna çağrılır. Sorarlar anlatır; “Değirmen bana atadan kaldı, ben de onu çocuklarıma bırakacağım”. Kendisi için değirmen satılık değildir. Fakat kral da kararlıdır; değirmencinin yüzüne kendisinin kral olduğunu istese değirmeni para vermeden alabileceğini söyler. Değirmenci buna karşılık o unutulmaz cevabı verir:
“Alamazsınız. Berlin’de hâkimler var!”
Bu ‘haddini bilmez’ söze karşı tüm gözler krala çevrilir, çok hiddetleneceği düşünülür. Fakat o bu sözden hoşnut olur. Zira mahkemeleri ıslah etmek için öteden beri çalışmaktadır ve çabalarının meyvelerini verdiğini görmek onu mutlu eder. Krala karşı bile olsa mahkemelerin adaletine güvenilmektedir. Bunun üzerine kral tarihe geçen şu sözünü söyler:
“Hiçbir güç, hiçbir siyaset, hiçbir iktidar kral bile olsa adaletten üstün değildir. Hiç kimse adaletin üstüne çıkamaz.”
Kral II. Frederick bu değirmenin Prusya Krallığı ayakta kaldıkça korunmasını ister. Değirmenin yanına sarayını yaptırır. Uzun yıllar burada kalan kralın bir keresinde şöyle dediği söylenir:
“Adalet bana her sabah, sıcak bir ekmek kokusuyla gelirdi.”
Bu meşhur hikaye gerçek midir değil midir bilinmez fakat II. Frederick; bilgiye, fikre ve adalete önem veren bir kraldı. Prusya’nın bir hukuk devleti haline gelmesini istiyordu. Bunun için de güçlünün değil haklının mahkemelerde galip gelmesi gerektiğine inanıyordu ve şöyle diyordu: “Mahkemeler konuşmalı, krallar sessiz kalmalı.”
O değirmen hala bir adalet simgesi olarak orada, sarayın yanında duruyor. Ve bugün Almanya’da insanlar muhtemelen rahatlıkla Berlin’de hakimler var diyebiliyor. 
Mehmet Bozdemir 
Demokraside Birlik Vakfı
ve 
İnsani Değerler Derneği Genel Başkanı

 Okunma Sayısı : 827         09 Temmuz 2021

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 619917

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.