KONFERANS: A'dan Z'ye TÜRK YARGI REFORMU-Av.Mehmet GÜN

 / ANASAYFA

A’ dan Z’ ye TÜRK YARGI REFORMU

Demokraside Birlik Vakfı ve İnsani Değerler Derneği tarafından müştereken düzenlenen hafta sonu genellikle cumartesi günleri öğleden sonra yapılan sohbetlerin bu haftaki konuğu Daha İyi Yargı Derneğinin Başkanı Sayın Mehmet GÜN ve diğer mensupları oldu.
Konferans; bazı yüksek yargı mensupları, hukukçular ve seçkin davetliler tarafından ilgiyle izlendi.
12 Şubat Cumartesi günü saat 14:00 de başlayan konferansın açılışını Demokraside Birlik Vakfı Başkanı Sayın Mehmet Bozdemir yaptı. Bozdemir, koronavirüs salgını nedeniyle iki yıla yakın bir süredir yapılamayan sohbetleri yeniden başlatmaktan mutlu olduklarını açıklayıp, bu sohbete katılan Daha İyi Yargı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Mehmet Gün ve ekibi ile izleyicilere teşekkür etti, bu vesileyle STK’ların önemine işaret etti. Bozdemir söze; daha iyi bir Türkiye daha iyi bir demokrasi ile, daha iyi bir demokrasi de daha iyi bir yargı ile gerçekleşir vurgusunu yaparak toplantının açılışını yaptı.
Konuşmasına konuk Av. Mehmet Günü, tanıtarak devam eden Bozdemir, sohbetin işleyişi konusunda izleyicilere bilgi verdikten sonra sözü Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Sayın Mehmet Gün’e bıraktı.
Aşağıda Sayın Gün ile birlikte ekibinden söz alan Tuğçe ÖZBİLEN hanım ve Hande HANÇAR hanımın Vakfımız Konferans salonunda yaptığı konuşmanın kısa bir özeti yer almaktadır:
‘’ Sayın Gün, konuşmasının başlangıcında derneklerinin faaliyetleri ile ilgili olarak sözü Tuğçe hanıma vereceğini ifade etti. 
Tuğçe hanım konuşmasında daha iyi yargı sisteminin gelişmesi üzerinde çalıştıklarını, siyaseten tarafsız olduklarını belirterek, orta gelir tuzağından çıkma ve demokrasimizi geliştirme yolundaki gayretlerinin devam ettiğini, pandemi döneminde çalışmalarının şekil değiştirdiğini ifade etti. Çalışmalarını kitaplaştırdıklarını açıklayan Tuğçe hanım, daha iyi yargı yolunda ‘A’dan Z’ye Türk Yargı Reformu ile ‘Türkiye’nin Orta Demokrasi Sorunları ve Çözüm Yolu, isimli eserlerin bu kitaplar arasında olduğunu beyan edip çalışmalarını derneklerinin web sitesinden takip edileceğini beyan edip konuşmasını tamamlayarak mikrofonu dernek başkanı Sayın Mehmet Gün’e bıraktı.
Sn. Gün konuşmasına yargı varsa demokrasi vardır, yoksa otokrasi veya krallık vardır diyerek başladı. Yargı, görevini yapamıyorsa, demokrasi yoktur, devleti dizginlemiyorsa yine demokrasi yoktur. Tespit, tarama, ve tecrübelerimize göre yargı bazen var bazen yoktur. Sıradan vatandaşların ilişkilerinde var olan yargı, kamu ile ilgili sorunlarda ve yargının kendisi içinde yoktur.
Anayasa’ya göre aykırılıklarla ilgili dava açılması birilerinin iznine tabi. Hakim, savcı ve bakan atamasını kim yapıyor? Küçük bir kesimin benimsediği atamalar yargıyla çelişkilidir. Merkez Bankası başkanlarını görevden alınması Türk parasının değerinin her defasında kaybıyla sonuçlandı. Kavala, Demirtaş davaları tek celsede sonuçlanmadı. Halbuki Hakan Atilla olayında ABD'deki ilgili mahkeme 4 ayda mahkumiyet kararı vermişti.
Türkiye’de yargı görevini yapamıyor, siyasileri susturmak için kullanılıyor. İstanbul Sözleşmesi bir gecede kararname ile uygulamadan çıkarıldı. Bu şartlarda demokrasiden söz edemeyiz. Yargı da yargılanabilmeli, herkes yargılanabilir olmalı.
Önerilerimiz 9 başlıkta toplanıyor. Adalet Yüksek Kurumu’nun oluşmasını öneriyoruz. Hukuk meslekleri birbirleriyle uyumlu olmalı, hakimlerin 66 yaş değil 75 yaşına kadar mentor hakim olarak görevlerine devamını istiyoruz. 
Adalet Yüksek Kurumu, yargıyı yeniden düzenleyerek; bağımsız, tarafsız ve hesap veren bir kurum olarak oluşturulmalı, denetleme açık olmalı.
Birçok ülkenin hukuk sistemini araştırdık. Adalet Yüksek Kurumu’nun nasıl olacağı, meslek mensuplarının atanma şekli, politikalar ve ilkeler dairesinin oluşumu ile ilgili önerilerimiz oldu. Kurum, toplumun tüm kesimini temsil edecek şekilde yapılanmalı. Hukukçulardan, TBMM vekillerinden, yürütmeden, TOBB, üniversiteler, işçi işveren kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarından da elemanlarını alabilmeli. Yeniden oluşturulacak yargı sisteminde; yargı, nüfuz ve etki alanında olmamalı.
Türkiye’de imtiyazlı kesim var, bunlar hukuk denetiminin dışında kalıyor. Bizde Anayasa Mahkemesi çok sayıda eleştiriyi hak ediyor. Bu mahkemenin üye sayısı 15 den 30 a çıkmalı. Üst düzey kamu görevlerinin suçlarının araştırılması, soruşturulması, dava açılması anayasal açıdan düzenlenmeli.
Toplumu ayakta tutan değerler sadece hukuk kuralları ile olmaz, aynı zamanda toplumda ahlaklı, erdemli, namuslu ve dürüst insanların yetişmesi gerekir. Anayasa Mahkemesinin 15 yargıçla sorunların üstesinden gelmesi mümkün değil. Uyuşmazlıklarda dürüstlük geçerli olmuyor, hakimi nasıl kandırırız düşüncesi hakim oluyor. Uyuşmazlıkların çözümü için delil gerekiyor. Ahlak, erdem gibi yüce değerler maalesef yargıda bozuluyor. Liyakat, en çok hak eden ve görevi en iyi şekilde yapacak olan için esas olmalı.
Konuşmasının bu bölümünde Sayın Gün sözü ekibinden Hande hanıma verdi. 
Hande hanım konuşmasında, yargıya nitelikli eleman nasıl kazandırılmalı diye ifade ederek yargıda 30 yaşına gelmeden göreve gelmenin mahzurlarına işaret etti. Hukuk alanında mezun olanların bir değerlendirme sınavından geçmeleri gerektiğini, staj yapmanın önemini ve bireyin seçeceği mesleğin önce stajını yapmasının doğru olacağını vurguladı. Mesleki tecrübenin önemine değindi. Mevzuattan kaynaklanan sorunların giderilmesi gerektiğini ifade etti, yargı sistemindeki yapısal sorunları belirtip, sistemin yerine iyi oturması gerektiğini izah etti. HSYK’nın mevcut yapısı ile devam edemeyeceğini belirtti.
 Sohbete saat 16 da ara verildi, ikinci bölümde izleyenlerin katılımı ile soru cevap kısmına geçildi. Soru cevap kısmından sonra katılımcıların desteğine ve Daha İyi Yargı derneği mensuplarına teşekkür Başkanımız Mehmet Bozdemir sohbeti saat 17:30 da sonlandırdı. 

Aşağıdaki site adresinden daha geniş bilgi edinebilirsiniz.
https://www.dahaiyiyargi.org/adan-zye-turk-yargi-reformu/
NOT:TOPLANTININ TAMAMINI VİDEO OLARAK TAM DEMOKRASİ PLATFORMU BÖLÜMÜNDE YAYIMLAYACAĞIZ.


 Okunma Sayısı : 819         13 Şubat 2022

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 797502

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.